Banyo Dekorasyon

İtalyan Tarzı Banyolar ve Özellikleri

Italyan tarzı mobilyalar, klasik üslubun en iyi örneklerini yansıtan ağır mobilyalardır. Salon dekorayonunda özellikle tercih edilen bu tarz, farklı tarzlara sahip odaları dekore etmek isteyenler için mükemmel çözümlerdir. Ev dekorasyonunda mobilyaların etkisi yadsınamaz büyüklüktedir. Yani bir odada ilgi çekici bir tarz oluşturmak istiyorsanız öncelikle bu tarzın temsilcisi mobilyalar kullanmalısınız. Kendinizi hala rönesans zamanlarında hissetmek için talyan tarzı mobilyalar ile salonlar, mutfaklar hatta banyolar yaratabilirsiniz.

Modernizmle beraber tüm tarzlar değişikliğe uğradı. Klasik italyan mobilyalarına baktığımızda artık o eski ağır tarzı görmüyoruz. Bunun yerine daha modern, daha pratik ve daha minimalist tasarımları görüyoruz. Ancak tıpkı osmanlı mimarisini ya da osmanlı dekorasyon tarzını devam ettiren markalar olduğu gibi klasik italyan tarzını da aynı şekilde devam ettiren bir çok marka vardır. Bu marka koleksiyonlarında kadife kaplı uzanma koltuklarından büyük konsollara, el oymalı makyaj masalarından en gösterişli şamdanlara kadar tüm eski tarz mobilyaları bulabilirsiniz.

Klasik italyan tarzı banyolar

Banyo kavramı, Avrupa’ da çok geç gelişmiş bir algıdır. Bir çok eski sarayın tam olarak düzenlenmiş bir banyo ve tuvalet sistemi olmadığını biliyoruz. Hatta ziyaret ederken insan kendini sormaktan alamıyor, bu sistemler olmadan nerede yıkanıyorlardı. Bizansta ve anadoluda oldukça popüler olan hamam kültürünün de yaygın olmadığını düşünürsek Avrupalı’lar düzenli yıkanma alışkanlığını oldukça geç kazandılar. Tüm Avrupada yayıldığı sırada İtalya’da da yayılan banyo mimarisi hatta çılgınca hazırlanana kocaman banyolar kendine özel mimari planları da oluşturdu. İçerisinde konforlu küvetlerin bulunduğu banyolarda geniş banyo dolapları, hatta küvetten çıktıktan sonra dinlenmek, uzanmak için uzanma koltukları bile bulunuyordu. Duvarları banyo konseptine uyumlu şık duvar kağıtları ile kaplanan bu banyolar mumlarla, şamdanlarla ve zamanı geldiğinde elektirik ile aydınlatıldı. Klasik banyo anlayışında küvet dışında lavabo, dolaplar ve giyinme kısmı da bulunuyordu. İtalyan tarzı klasik banyo mobilyaları içerisinde hala uzanma koltukları bulmak mümkün.

Dünyanın en güzel aynaları

Italyan tasarımı aynalar özenle işlenen el oyması çerçeveli aynalar ile öne çıkar. Bu aynalar o kadar güzeldir ki banyoya koymaya kıyamazsınız. Sanki bu aynaya bakan herkes olduğundan daha güzel görünür.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir