Oturma Odası Dekorasyonu

Göz Alıcı Oturma Odası Duvar Renkleri

Kapalı ya da açık alan dekorasyonlarında renklerin bilinenden çok daha büyük bir etkisi vardır. Istediğiniz havayı yaratmak için saatlerce mobilya seçersiniz, saatlerce dekorasyon planı yaparsınız ancak bunların çok az bir miktarında renkler ön plana çıkar. Burada bahsettiğimiz renkler duvar renkleridir. Duvar renklerini alçılı özel boyalar ile veya normal badana boyaları ile uygulayabilirsiniz. Duvar kağıtlarını seviyorsanız birbirinden farklı onlarca çeşidi olan duvar kağıtlarından da bu duvar dekorasyonlarında kullanabilirsiniz. Göz alıcı bir oturma odası dekorasyonu için göz alıcı oturma odası duvar renkleri seçimi yapmak gerektiğini unutmayın.

Oturma odası dekorasyonunda ne yapmayın?

Duvar renklerini seçerken mutlaka mobilyaları da seçin. Yani bu ikisinin seçimini birlikte yapın. Aksi taktirde aradan zaman geçtikten sonra uyum problemi olan renkler seçebilirsiniz. Açık renk duvarla açık renk mobilyalar ya da tam tersi gibi klişe renk seçimlerinden ziyade kendi tarzınızı yaratın. Soft ve pastel renklerdeki duvarların diğer bir çok renge göre mobilya renkleri ile daha kolay uyum sağlayacağını unutmayın. Soft renklerin her tarz aydınlatma sistemine uyum sağladığını biliyoruz. Aydınlatma sistemleri ile renklerin uyum sağlaması için aynı olması gerekmez. Burada önemli olan uygun yerlere yerleştirilmiş ışıkları yansıtan, renkgini ortaya çıkaran, ışığı soğurmak yerine yansıtarak çoğaltan renk tonları kullanmak. Siyah, lacivert, koyu mayi, gece mavisi ve benzeri tonları ışığı direk olarak soğurur yani içine çeker. Böyle olunca da doğal olarak ortamda var olan ışık da yok olmuş olur. Eğer tamamen loş bir ortamda yaratmak istemiyorsanız kesinlikle odalarınızda bu kadar koyu renk tonlarını ana renk olarak seçmemeli, özellikle duvarlarınızı bu renk tonları ile boyamamalısınız.

Oturma odası dekorasyonunda ne yapmamalıyım?

Oturma odası dekorasyonları konusunda ne yapılmalı, nasıl yapılmalı sürekli bunlardan konuşuyoruz. Aslında bir de ne yapılmaması gerektiği konusu var. Mesela duvar renklerini hangilerinden seçmemeliyim? Veya hangi tarz duvar kağıtlarını kesinlikle kullanmamalıyım. Bu soruların cevapları da sizi doğru seçimlere yönlendirir. Duvar dekorasyon modelleri yazımızdan doğru seçimler hakkında farklı fikir alabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir