Genç Odası Dekorasyonu

Genç Odası Perde Modelleri

Çocukların ortaokula başlaması ile başlayan döneminde hayatında çok büyük değişiklikler olur. Tüm zevkleri ve hayata bakış açıları değişmeye başlar. Çocuk odası dekorasyonlarını çok hızlı bir şekilde genç odasına dönüştürmek gerekir. Baştan aşağı değiştirilecek bu alan için dekorasyon fikirleri almak gerekir. Örneğin, genç odası perde modelleri çocuk odasından çok daha farklı olduğu için mobilyalar doğrultusunda değiştirmek gerekecektir. Tüm odalar için ayrı ayrı planlamak gereken perde seçimi konusunda daha detaylı bilgi almak isterseniz oturma odası perde modelleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Genç odası perdeleri nasıl olmalı?

Herkesin aklına gelen ilk soru budur. Genç odası perdeleri, gençlerin değişen dünyasını yansıtan yenilikçi ve modern bir tarzda olmalıdır. Dışarıdan eve geldiklerinde kendilerini kendi alanlarında hissetmelidirler. Nasıl ki kendilerine bir dünya yaratıp onun içerisinde yaşıyorlar ise odalarının da bu dünyanın parçası olduğunu hissedebilmelidirler. Gençlerin en fazla vakit geçirdiği yer kendi odalarıdır. Bu sebeple de odalarındaki tüm detayların onların sevdiği ve beğendiği tarzda olması gerekir. Tüm mobilya ve aksesuar seçiminde olduğu gibi perde seçiminde de onların fikirlerini almak, hatta onlarla birlikte alış veriş yapmak en doğrusu olabilir.

Küçük alanlara, genç odası stor perde modelleri

Perde seçimi yaparken uygulanacağı odanın büyüklüğü, genişliği ya da darlığı da oldukça önemlidir. Bazı perdeler geniş alanlar için uygun olurken bazı perdeler dar alanlar için çok kullanışlıdır. Örneğin kruvaze perdeler odayı zengin gösterirken aynı zamanda çok yer kaplar. Bu yüzden özellikle çocuk ve genç odalarında küçük ve dar alanlarda kruvaze perde tercih etmek doğru olmaz. Bunun yerine yukarı aşağı şekilde açılabilen stor perdeler kullanışlı olur. Bu stor perdeleri ayrıca bir tül perde ile kullanabileceğiniz gibi sadece perde olarak da kullabilirsiniz.

Perdeye kadar verdik peki tül?

Genç odası tül perde modelleri konusunda da ayrıca karar vermek gerekir. Eğer stor perde yerine kalın perde tercih edeceksiniz odanın gündüz karanlık olmaması için ince ya da kalın uygun bir tül perde ile birlikte kullanmak gerekecek. Duvar rengi ve varsa duvar kağıdı modellerine paralel olarak seçebileceğiniz tül perdeler, genç odası için en kullanışlı malzemelerden bir tanesidir.

Genç odası perdelerinde renk tercihi

Gençlerin dünyası ne kadar renkli ise aynı zamanda bir o kadar da karanlık olabilir, yaşları itibari ile. Genel dekorasyonda onların seçim yapmasına izin veriyorsanız sizin minik detaylar ile odaya doğallık ve ferahlık katmanız gerekebilir. Yeşil ve mavi tonlarındaki perdeler, odanın ışığını ve rengini dengeler.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir