Salon Dekorasyonu

Fransız Tarzı Dekorasyon Yapmanın 5 Basit Yolu

Fransızlar, Türklerin aksine geniş ve yüksek camlı mekanları tercih eder. Örneğin Türkiye’de standart bir pencere boyutu 1 metre 20 santim yüksekliğe ulaşabiliyorken Fransızlarda bu 3 metreye kadar çıkabiliyor. Özellikle Fransız tarzı dekorasyon modeli isteyen bireyler için özel olarak hazırlamış olduğumuz bu rehber içeriğimiz ile beraber çok pratik ve hızlı bir şekilde Fransız tarzı bir dekorasyona sahip olabileceksiniz. Her ne kadar Türkiye’de Fransız cam ve tavan yükseksikliğine sahip bir evde oturuyor olmak zor olsa da evimizin içerisini Fransız model yapmak çok daha kolay. Hadi hemen başlayalım ve tüm ayrıntıları inceleyelim.

1 – Eski Eşyaları Boyayın

 

Eski eşyalarınızı mutlaka boyayın. Örneğin kahverengi bir eşyanız varsa açık gri tonlarına ya da krem rengine boyayın. Bu hem uygun fiyatlı hem de direkt olarak bir Fransız usulüdür. Renkler, bir ülkeyi ve bir inanışı anlatan büyük göstergelerdir. Örneğin Kırmızı bizde şehitliği anlatırken Fransızlarda ise pastel olmayan gri ve krem renkler mimariyi anlatır. 

2 – Duvarlarınız Krem ve Beyaz Olmalı

 

Duvar renkleri mutlaka krem rengi, açık gri renkleri ya da beyaz renklerde olmalıdır. Naturel ve sade görünüm Fransızlar için her şey demektir. Bu sebeple duvarlarınızda mutlaka ama mutlaka naturel renkleri tercih edin. Hele bir de yüksek tavanlı ve yüksek uzunlukta pencereleriniz varsa eviniz şimdiden bir Fransız tarzına sahip olabilir.

3 – Eski ve Yeninin Mükemmel Uyumu

 

Kültürel yapıya sahip olan Fransızlar, genellikle eski eşyalarını kullanmaya devam ederler. Örneğin 100 yıllık bir telefonun evde bulunuyor olması onlar için paha biçilemez bir zevktir. Lambader, sürahi, minder, kitaplık, masa ya da benzeri tüm eşyalarınızın eski olması canınızı sıkmasın. Çünkü Fransız mimari yapısında eski ile yeni eşyaların birlikte kullanılması gerekiyor.

4 – Büyük ve Değerli Kristal Avizeler

 

Evet, büyük ve değerli kristal avizeler araması yaptığınızda karşınıza çıkan fiyatlar can sıkabilir. Ama hiç önemli değil çünkü illa orijinal olmasına gerek var mı? Bahsettiğimiz ve görselde de gördüğünüz avizeler ortalama olarak 1000 TL’ye kadar çıkabiliyor. Fransız mimarisinde en önemli yapı taşlarından bir tanesi de kesinlikle taşlı ve büyük eski görünümlü avizelerdir. Örneğin görselde gördüğünüz avize Madame Coco’da 2300 TL gibi bir bedenden satılıyor.

5 – Koltuk Seçimine Özellikle Dikkat Edin

 

Fransız dekorasyon fikirleri ararken dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi de koltuklardır. Koltuklar, şık desenlere sahip kumaş kaplamalı olmalıdır. Fransızlar kesinlikle deri yapılara sahip koltukları tercih etmezler. Ayrıca kişisel olarak önerimizi de soracak olursanız deri koltuklar arabalarda dahi olmamalı. Görselde gördüğünüz gibi kapalı gri tonlarında (Duvarlar beyazsa) koltuklar rahatlıkla tercih edilebilir. 

6 – Renk Cümbüşüne Dikkat Edelim

 

Fransız dekorasyon fikirleri ararken binlerce fikir ile karşılaştığınıza o kadar eminiz ki. Ama burada dikkat edilmesi gereken en önemli ayrıntılardan bir tanesi kesinlikle ama kesinlikle renk cümbüşüne dikkat etmeniz gerektiğidir. Örneğin farklı renklerin bir araya çok sık bir şekilde geliyor olması demek Fransız mimari yapısından uzaklaşmak anlamına gelir. Bu nedenden ötürü mutlaka daha sade ve naturel renkleri tercih etmeye özen gösterin. 

7 – Son Olarak Büyük Tabloları Unutmayın

 

Mutlaka ama mutlaka büyük ve gösterişli tabloları tercih edin. Burada renk ve çeşidi mutlaka ev yapınıza göre seçmeniz doğru olacaktır. Fransızlar savaş tabloları ve sanat eseri tablolarını tercih ederler. Bunların boyutu da ortalama olarak 180×180 boyutunda olur. Daha büyükleri de makbuldür. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir