Oturma Odası Dekorasyonu

En Trend Kare Oturma Odası Dizaynı

Bazı evler kocamandır, yüksek tavanlı, kocaman pencereli. Bir çok kişi bu tarz yüksek, büyük şato gibi evde oturmak ister. Bu evleri dekore etmek geniş olduğu için çok kolay değildir. Çünkü bu tarz yerlerde de boşluk hissini kapatmak için bazı özel yöntemler izlemek gerekir. Bazı evler de miniciktir. Bir kaç odası vardır, odaların hepsi kutu gibidir, sıcacık ve sevimli bir havası vardır. Bazı odalar öyle küçüktür ki kapısı açıldığında diğer odanın veya antrenin bir kısmını kapattığı için kapıları bile sökülmüştür. Bu tarz minicik, sevimli evlerin de sevenleri çoktur. Şimdi bu tarz küçücük fıçıcık evi olanlar için harika fikirler hazırladık. Küçük evlerde her odaya eşit alan bırakabilmek adına odalar genelde kare dizayn edilir. Odaların dizaynı, dekorasyonu diğer oda çeşitlerinden farklı değilmiş gibi gelse de aslında çok farklıdır. Duvarların her birinin eşit olmasından kaynaklı sıkışmışlık hissini ortadan kaldırmak için bazı temel noktaları gözden kaçırmamak lazım.

Küçük kare oturma odası dekorasyonu

Hem sevimli hem sıcak bir küçük kare oturma odası dekorasyonu yapmak için, duvarlardan başlayım. Duvarların renginin ışığı yansıtan, mümkünse biraz parlak açık bir renk tonu olması gerekiyor. Eğer ayna seviyorsanız duvarın bir tanesine çok büyük olmayan aynı yerleştirebilirsiniz. Tüm duvarların aynı olduğu izlenimini kaldırmak için duvarlardan bir tanesine çeşitli duvar aksesuarları yerleştirebilirsiniz. İmkanınız varsa bu duvarlarda duvar kağıdı kullanarak, farklı duvarlara farklı kağıtlar yerleştirip derinlik katabilirsiniz. Duvarların ardından ikinci önemli konu ışıklandırma. Küçük bir odanın ışıklandırmasında kesinlikle klasik tavandan uzanan lambalar kullanılmamalıdır. Büyük avizeler veya büyük gibi görünen lambalar da bu tarz oda dekorasyonu için çok yanlıştır. Kare oturma  odasında yerden uzanan, ince zarif ve aydınlık lambalar kullanılmalı, köşelere kenarlara yerleştirilen hafif ışıklarla zemine derinlik verilmelidir. İnce ve minimalist lambaların kullanıldığı bu odada tabiki minimalist mobilyalar kullanılmalıdır. Büyük minderli kocaman koltukların yerine, ince kolları olan hatta hiç kolları olmayan modern koltuk,kanepe tasarımlarını tercih edin. Modern oturma odası dekorasyon fikirleri yazımızdan da mobilya örnekleri konusunda yardım alabilirsiniz.

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir