Genel Dekorasyon

En Modern Çatı Katı Perde Modelleri

Tavan arası filmlerde gördüğümüz gibi, eski eşyaların saklandığı, genelde çok kirli toz içinde ve ürkütücü yerlerdir. Özellikle yabancı korku filmlerinde çatı katları, gelen garip seslerle veya garip tuhaf yaratıkların yaşadıkları yerler olarak anılır. Biz çatı katı perde modelleri yazısı hazırlarken sizlere aslında çatı katlarının bu anlatımlardaki gibi olmadığını, evin belki de en etkileyeci kısımlarından biri olduğunu anlatmak istedik. Çatı katları, eşyaları saklamanın dışında romantik dekorasyonları ile harika bir çalışma alanı haline getirilebilir. Çatının pencereleri yoksa bile çok küçük değişiklikler ile buraya pencereler yaptırabilirsiniz. Çatı katını yani bu alanı en güzel yapan şeylerin başında bu alanın sevimli pencereleri gelir.

Çatı katlarının gözdesi, çatı katı üçgen perde modelleri

Paris’e gidenler bilir, orada mülk en az İstanbul’daki kadar pahalıdır. Belki daha bile pahalı olabilir. Eski püskü binalar restore edilip kullanılabilir hale getirilir. Durum böyle olunca da bodrum katından çatı katına kadar aklınıza gelebilecek her köşe kullanım alanı olur. Fransa’nın çatı katı daire kavramı da özellikle burdan gelir. En güzel ve en bohem çatı katı dairelerde üçgen perde modelleri tercih edilir. Çatı katı perdelerde, perdenin tarzı tamamen pencerelerin özelliklerine göre belirlenir. Yani yüksek ve üçgen tarzda pencereleriniz varsa buna göre üçgen tarzda perdeler kullanmalısınız. Eğer normal standart pencereleriniz varda dilediğiniz türde perde kullanabilirsiniz. Kruvaze tarz perdeleri bile kullanmanız mümkün.

Hem perde hem tül, çatı katı perdelerinin genel özelliği

Çatı katlarındaki pencerelerin önünde genelde teras ya da küçük balkonlar olur. Pencere önünde bu tarz alanlar olduğunda da pencereler içeride kalır ve kimse içeriyi göremez. Onun için de perde seçiminde içeriyi göstermeyen özelliklere sahip perdeler seçmek gibi bir zorunluluk yoktur. Aynı zamanda bazı kapanmayan, yani hep açık kalan bağlı perdeler vardır. Bunlar tamamen dekoratif amaçlı yerleştirilmiş perdelerdir.

Tavan arasında bir masal

Çocukarın en sevdiği yerler, kendi boyutlarına yakın küçük ve dar alanlardır. Tavan arası gibi, merdiven altı gibi, bodrum katı gibi yerleri çocuklar aşırı sever. Kendilerine buralarda özel alanlar yaratır. Mükemmel çatı katı perde modelleri ile çocuklarınıza böyle bir ortam hazırlayabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir