Genel Dekorasyon

Canlı Renklerle Dekorasyon İçin 6 Püf Nokta!

Canlı Renklerle Dekorasyon İçin 6 Püf Nokta!Ev dekorasyonu hazırlarken öncelikli olarak mobilyalar, dekoratif objeler, halılar ve perdeler seçilmektedir. Ancak renkler bazen geri planda kalabilir.

Sizler farkında olmasanız da yanlış bir renk seçimi ile hiçistemediğiniz ve göz yorucu bir görünüm elde edebilirsiniz.

 Ancak oldukça güçlü bir enerjiye sahip olan canlı renkler ile evinizin havasını da birden değiştirebilirsiniz. Canlı renkleri uyumlu şekilde kullanmak için nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik.

Canlı Renklerle Dekorasyon Nasıl Yapılır?

Renkler hayatımızın her alanındadır. Parlak ve canlı renkler ise enerjinizi hemen yükseltebilir. Oldukça gösterişli ve bir o kadar da şıklık elde edebileceğiniz canlı renkler ile sizler de hayal ettiğiniz gibi bir dekorasyon stilli oluşturabilirsiniz.

Ancak canlı renkleri dekorasyonda kullanırken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Bunun için canlı renklerle dekorasyon 6 püf nokta için hemen önerilerimizi inceleyebilirsiniz.

1)Nötr Renklerle Ana Renk Oluşturun

Canlı renklerle dekorasyon hazırlamadan önce ilk olarak arka plan rengini tercih etmelisiniz. Arka plan rengi aslında dekorasyonunuzun temel rengidir. Bunun için seçiminizi canlı renkler yerine biraz daha pastel ve nötr tonlardan yana kullanabilirsiniz.

Bunun için şampanya rengi ve krem oldukça ideal bir seçimdir. Mobilyalarınızda, tercih ettiğiniz aksesuarlardada seçtiğiniz bu arka plan rengini dilediğiniz sıklıkta tercih ederek daha estetik bir görünüm elde edebilirsiniz.

2)Odak Noktasına Vurgu Yapın

Oturma odası eşya salon dekorasyonu için canlı renklerle dekorasyon yaparken ilk olarak belirli bir odak noktası seçmelisiniz. Bu odak noktası ise seçmiş olduğunuz canlı tonları kullanabileceğiniz alandır. Bu alanda istediğiniz renk tonunu tercih edebilirsiniz.

3)Renklerin Oranına Dikkat Edin

Canlı renklerle dekorasyon hazırlarken kullanacağınız renklerin oranlarına çok dikkat etmelisiniz. Bu noktada aşırıya kaçmamaya özen göstermelisiniz. Eğer birden farklı canlı renk tonunu bir arada kullanmak istiyorsanız küçük alanlara uygulama yaparak daha hoş ve dikkat çekici bir görünüm elde edebilirsiniz.

4)Kontrast Renkleri Kullanın

Açık veya koyu tonlar içerisnde tercih edebileceğiniz canlı renkleri kontrast renkler olarak kullanabilirsiniz. Bu sayede hangi alanda kontrast renkleri kullanırsanız kullanın alana hareketlilik ve canlılık kazandırabilirsiniz.

Benzer renkleri bir arada kullanmamaya özen göstermelisiniz. Birbirine yakın koyu ve açık tonlar göz yorucu ve çok daha durağan bir etki oluşturmanıza neden olacaktır.

5)Canlı Renkleri Soft Renklerle Dengeleyin

Doğal renkler her zaman ev dekorasyonuna özellikle de iç cephe duvar renklendirmelerinde daha sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak canlı tonlarla birlikte soft renkleri biraz daha dengeli bir biçimde kullanabilirsiniz.

Özellikle bu noktada gölgeli bir etki yaratmak oldukça önemlidir. Uyumlu bir görünüm elde etmek için her daim ana renk olarak tercihettiğiniz canlı rengin yanına soft ve pastel tonlarda birkaç renk de tercih etmelisiniz.

6)Mobilyalarınızla Uyumlu Renk Kombinasyonları Oluşturun

Hangi oda dekorasyonu için canlı renkleri kullanmak istiyorsanız mobilya ve dekoratif aksesuarlarınızı da bunlara uygun tercih etmelisiniz. Her zaman çok dikkat çekici ve zor renkleri kullanmaktan vazgeçmelisiniz.

Siyah ve beyaz ile gri gibi en çok tercih edilen renk kombinasyonları daha risksiz bir seçim olacaktır. Ancak yine de canlı tonları da en uyumlu açık ve koyu tonlar ile birlikte kombin yapabilirsiniz.

Fıstık yeşili ile turkuaz rengini bir arada kombinlemek de oldukça hoş bir görünüm sunacaktır. Ayrıca zümrüt yeşili ve toprak tonları da yine estetik olarak güzel duran bir renk kombinasyonudur.

Canlı renklerle dekorasyonhazırlarken kendinizi iyi hissettiğiniz ve beğendiğiniz renkleri tercih etmelisiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir