Ev Dekorasyon Fikirleri

Salona Göre Oturma Grubu Seçimi Rehberi- 6 Püf Noktası

Salona Göre Oturma Grubu Seçimi Rehberi- 6 Püf Noktasıhakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz. Başarılı bir ev dekorasyonu hazırlamak için bu alanda profesyonel olmanıza gerek yoktur. Ancak yine de bazı ipuçları ile daha başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

Salon dekorasyonu oldukça titizlik gerektirmektedir. Yanlış bir mobilya seçimi veya abartılı bir renk bile sizleri istediğiniz dekorasyon stilinden çok uzaklaştırabilir. Sizler de salona göre oturma grubu seçimi rehberi- 6 püf noktasıönerilerimizi hemen inceleyebilirsiniz.

Salona Göre Oturma Grubu Nasıl Seçilir?

Salonunuzun hem oldukça kullanışlı hem de şık olması için doğru bir oturma grubu tercih etmelisiniz. Oturma grubu seçerken sadece şık bir model sizler için yeterli olmayabilir.

Salonunuzungenişliği, duvarlarınızın renkleri ve salon için kullanacağınız tüm eşyaları bir bütün olarak düşünmelisiniz. Sizler için hazırladığımız fikirlerimizi inceleyerek hayal ettiğiniz gibi bir salon dekorasyonu oluşturabilirsiniz.

1)Dekorasyon Tarzı Belirleyin

Salona göre oturma grubu almaya gitmeden önce nasıl bir salon sahibi olmak istediğinize karar vermelisiniz. Aklınızdaki salon dekorasyonuna uygun bir oturma grubu seçmek çok daha kolay olacaktır.

Bu sayede alışverişiniz sırasında hangi modellere yönelmenizgerektiğini bileceksiniz. Eğer salon dekorasyonu içinaklınızda bir fikir yok ise dekorasyon örneklerine göz gezdirebilirsiniz.

2)Renk Seçimine Karar Verin

Salona göre oturma grubu seçimi yaparken doğru renge yönelmeye dikkat etmelisiniz. Küçük bir sabonu daha geniş göstermek için renk seçimi oldukça önemlidir. Eğer dar ve uzun bir salona sahip iseniz koyu renkli oturma grupları yerine pastel ve açık tonları tercih edebilirsiniz.

Renkli detayları aksesuar veya perde ile halı seçimlerinizde kullanabilirsiniz. Ancak geniş salonunuz var ise istediğiniz renkleri kullanabilirsiniz. Ancak geniş ve ferah bir salon dekorasyonu hazırlamak için seçiminiz her zaman canlı ve pastel renklerden yana olmalıdır.

3)İşlevsel Mobilyalara Yönelin

Salona göre oturma grubu alırken her zaman işlevsel mobilyaları tercih etmelisiniz. Eğer dar ve küçük bir salona sahip iseniz mobilyalarınızın da minimal bir tasarımda olması gerekmektedir. Salonlar genellikle misafirlerin ağırlandığı ve evlerin en özel alanları olarak bilinmektedir.

Ancak yine de misafirlerinizi ağırladığınız bu alanda sizler de keyif yapmak isteyebilirsiniz. Açılır kapanır oturma grupları bu açıdan sizlere büyük bir konfor sunmaktadır. Ayrıca köşe takımlarını da yine işlevsel mobilyalar içerisindetercih edebilirsiniz.

4)Doğru Koltuk Ölçüsüne Göre Alışveriş Yapın

Salonun büyüklüğü ve alacağınız koltuk takımının ölçüsü birbiri ile uyumlu olmalıdır. Bir oturma grubu ne kadar şık ve istediğiniz gibi olursa olsun sizin eviniz için uygun büyüklükte olmamalıdır.

Estetik açıdan hoş ve aynı zamanda kullanışlı bir salon dekorasyonu için doğru ölçülerdeki oturma gruplarını almalısınız. Salon dekorasyonu hazırlarken fazla eşya kullanımından uzak durmalısınız. Ayrıca yine alana çok küçük gelen ve fazla boşluk bırakan mobilyalardan da uzak durmalısınız.

5)Üçte İki Kuralını Uygulayın

Salona göre oturma grubu seçerken iç mimarlarında kullandığı üçte iki kuralını uygulayabilirsiniz. Bu sayede salonunuzun ölçüsüne en uygun mobilya takımını tercih edebilirsiniz.

Bunun için salonda mobilyanızı yerleştireceğiniz duvarın ölçüsünü hesaplamalısınız. Ardından bu ölçünün üçte ikisini hesaplayarak salonunuz için en ideal ölçüye sahip olan oturma grubunu seçebilirsiniz.

6)Köşe Koltuk Mu Yoksa Kanepe Takımı Mı?

Salona göre oturma grubu seçimi rehberinde en kilit konulardan biri de hangi tip oturma grubu alacağınızdır. Köşe takımları yani L koltuklar daha modern bir görünüm sunmaktadır. Ancak klasik bir salon dekorasyonu yapmak istiyorsanız avangart kanepe ve koltuk takımlarını da tercih edebilirsiniz. Bu seçimi yaparken salon büyüklüğünü ve tarzınızı da ön planda tutmalısınız.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir