Banyo Dekorasyon

Banyo Duvar Renkleri

Banyo duvar renkleri denince akla ilk şu soru gelir, fayans renklerinden mi bahsediyoruz? Burada aslında fayans renklerinden bahsetmiyoruz. Çünkü artık tüm banyoda fayans kullanmak demode oldu. Banyo duvarlarının tamamının fayansla kaplanmasının çeşitli faydaları varken aynı zamanda dezavantajları da mevcut. Duvarı sudan, nemden, ışıktan koruması açısından uzun yıllar boyunca kullanıldı fayanslar. Hatta o kadar sevildi ki mutfaklara, balkonlara, antrelere bazı evlerde koridorlara bile taşındı. Tüm duvarları fayansla kaplı çok mutfak görmüşsünüzdür. Bunların hepsinin sebebi, fayansların duvarı koruyup uzun ömürlü olmasını sağlamak. Tabi bu kadar koruyucu özelliği olan uzun ömürlü fayanslar da sonradan çıktı. Ilk fayanslar hatta kalebodur dediğimiz kaplama malzemeleri çok kolay kırılan, zaman içerisinde kendi kendine düşebilen, temizlemesi zor ve üzeri hızla aşınan malzemelerdi. Sonradan kullanımı kolay daha şık görümlü ve sağlam fayans modelleri ortaya çıktı. Fayans kullanımın azalması ise, modern banyo tasarımlarında klasik banyo modellerine öykünen tasarımlar ile oldu. Banyoda küvet, duşakabin gibi ürünlerin etrafında kullanılanılan fayanslar artık kendilerine çok az yer bulmaya başladı.

Fayans kullanımın dezavantajları ise, fayansın ortamın ışığını direk olarak yansıtıp çok parlak ve rahatsız edici bir ortam oluşturması. Hangi renk ışık olursa olsun banyonuz fayanstan yansıyan ışıklarla hastane gibi olur. Aynı zamanda fayans, ortamın ısınını çektiği için yaz kış odaya soğuk hava verir. Bu hissiyat olarak değil direk soğuk hava olarak banyolara yansır. Fayans kullanımın azalmasındaki diğer önemli sebep ise,modern banyo duvar kağıtlarının , modern duvar boyalarının suya dayanıklı olması. Duvarı tıpkı fayans gibi hatta fayanslardan bile daha iyi koruması. Hava alabilen duvar kağıtları ve duvar boyaları ile duvar hava alabildiği için nemlenme minimuma indirilebiliyor.

Banyo duvarları hangi renk olmalı?

Mavi renk ve tonları banyolarda en fazla kullanılan renk tonlarının başında gelir. Mavinin suyu, denizi, okyanusu çağrıştırmasından kaynaklı bu seçim yanlış değildir. Yalnız mavi renk, tonuna bağlı olarak aydınlatması zor bir renktir. Yani hafif yanlış bir aydınlatma ile bu renk çok soğuk bir ortam haline gelebilir.  

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir