Mutfak Dekorasyonu

Kare Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Mutfaklar, sadece yemek hazırlanan ya da yemek yenen odalardan ziyade akşamın büyük bir kısmını geçirdiğimiz, tüm aile bir araya gelerek günün değerlendirmesini yaptığımız en önemli odalardan bir tanesidir. Mutfak konforlu ve kullanışlı bir şekilde döşenmiş bir de televizyon var ise bütün akşamın geçirildiği oda bile olabilir. Konforlu oturma alanları, kullanışlı yemek masası, iyi bir konumda ayarlanmış televizyon ve  doğru aydınlatma ile evin en sevdiğiniz kısmı olmaya adaydır. Tüm mutfak dekorasyonlarında genel geçer bazı kurallar olsa da detaylara başladığınızda dekorasyon fikirleri mutfağın özelliklerine göre değişir. Mutfak dekorasyonunu etkileyen en önemli etken odanın yapısıdır. Kare mutfaklar, dikdörtgen mutfaklar, dar ve uzun mutfaklar ya da geniş mutfaklar. Her biri kendi içerisinde farklı dekoratif özelliklere sahiptir. Biz bu yazımızda sizlere ilham verici kare mutfak dekorasyon fikirleri sunacağız. Bu dekorasyon fikirlerini büyük, küçük veya orta boydaki tüm kare şekle sahip mutfaklarda uygulayabilirsiniz. Ayrıca bu fikirlerden ilham alarak diğer odalar için de uyarlamalar yapmak mümkün.  Kendi tarzınıza göre şekillendirebileceğiniz bu fikirler, dünyanın en yi mimarları tarafından denenmiş ve uygulanmıştır.

Mutfağınıza derinlik katın

Kare odaların tüm duvarları birbirine eşit olduğu için, özellikle de bu odalar biraz küçükse içerisinde dururken insana boğulma hissi verebiliyor. Yani tüm mesafelerin eşit olması, oda içerisinde bir kenara kaçamayacakmış gibi olmanız durumu oluşabilir. Kare mutfaklarda, özellikle de küçük kare mutfaklarda ışığın gücünü kullanmak çok önemlidir. Doğru ışıklandırma ile mutfağa derinlik katabilirsiniz. Derinlik hissi verildiğinde oda daha büyükmüş gibi algılanacak, ferah ve rahat bir ortam oluşacaktır. Rafları aydınlatan spot ışıkların dışında dolapların üzerinde ya da yerden yükselen bazı aydınlatmalar ile bu derinliği verebilirsiniz. Ayrıca mutfağınıza ruhsal anlamada da derinlik katabilirsiniz.

Küçük kare mutfaklarda dolap yerleşimi

Bu tarz mutfaklarda kesinlikle tüm duvarların mutfak dolapları ile kaplı olmaması gerekir. Ayrıca birbirine paralel dolaplar yerine yanyana olan duvarlarda dolapları tercih edebilirsiniz. Yana doğru açılan dolapların dışında kapaklar yukarı doğru açılan mutfak dolapları da sizin için ideal olur. Küçük mutfak dekorasyon fikirleri farklı fikirler vermesi açısından işinize yarayabilir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir