Diğer

Anlatımlı Lif Örnekleri

Modern teknoloji banyo malzemelerine de etki etti. Doğal ya da yapay ürünlerden hazırlanan onlarca çeşit banyo lifi, kesesi, sabun kesesi ortaya çıktı. Hatta bu ürünlerin bir çoğunun selülit giderme gibi, nemlendirme gibi ekstra özellikleri de bulnuyor. Ancak hiç bir teknoloji el yapımı banyo liflerinin yerini alamadı. Bu yazımızda, sürekli aynı modelleri yapmaktan sıkılmış hanımlar için en modern anlatımlı lif örneklerini sunuyoruz. Kendiniz örebileceğiniz gibi bu lifleri birilerine de ördürebilirsiniz. Aynı zamanda kendinize örebileceğiniz gibi başka birine hediye olarak da örebilirsiniz.

Tığ işi lif modelleri ve şişle örülen lifler

Lif modelleri ilk olarak temelde ikiye ayrılır. Bunlar tığ işi dediğimiz tığ ile örülen lifler ve şiş ile aynı kazak örermiş gibi örülen şiş lifleri. Hangisi daha çok tercih ediliyor derseniz tığ işi çok daha fazla tercih ediliyor. Şişle örülen lifler tığ işine göre daha hızlı eskiyebiliyor. Ördüğünüz modele bağlı olarak değişebilse de genelde diğer life göre daha az köpürüyor. Ayrıca tış işi lifi yapmak daha zor olsa da diğerinden çok daha güzel görünüyor. Özellikle gelinlerin çeyizleri için ya da kaynanaları ve akrabalar için ördükleri modeller hep tığ modelleridir. Kenarlarından köşelerinden ipler çıkararak süsleyeyebilceğiniz lifleri, şişle ördüğünüzde yapabileceğiniz süsleme farklı renklerden motif çıkarmaktır.

Modern lif modelleri ve yapılışı

Lif örmeye karar verdiğinizde tış işi mi şişle mi öreceğinize karar verin. Modelin de etkisinin büyük olduğu bu karardan sonra sıra gelir ip seçimine. Eskiden lif için kocaman çileler halinde satılan ince yünlü lif ipleri vardı. Bu ipleri tek tek ayırıp küçük çileler haline getirmek gerekirdi. Her ne kadar sonunda yumuşacık da olsa bu iplerle uğraşmak çok problemdi. Artık bu iplerin yerine kalınlıklarını sizin seçebileceğiniz farklı özelliklerde çok güzel lif ipleri mevcut. Modelinize ve kullanacağınız tığın kalınlığına göre ipi seçtikten sonra örmeye başlayabilirsiniz.

En popüler lif modeli, fıstık lif

Dokunduğunuzda motif motif olan ancak görünümü açısından fıstığa benzediği için halk aradında fıstık olarak adlandırılan lif en popüler lif modelidir. Tığa doladığınız ipi gevşeterek kocaman fıstıklar oluşturursunuz. Bunun dışında en sevilen bir diğer lif modeli ise yıldız liftir. Bu lifin dışardan genel şekli yıldız gibi görünürken aynı zamanda her bir motif de birer yıldızdan oluşur.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir