Genel Dekorasyon

Yazlık Ev Dekorasyonunda Renkler Nasıl Olmalıdır?

Ev dekorasyonunda renk uyumundan, renklerin çeşitli etkilerinden, ışıklandırma seçimlerinde bile temel alınan konusun aslında renk ve renk uyumu olduğundan daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Renk seçimi ya da ev dekorasyonuda renk uyumu dediğimiz zaman çoğunlukla kışlık ya da her mevsim için planlanan ev dekorasyonları aklımıza gelir. Çoğunlukla tüm fikirler de bunlarla bağlantılı olarak planlanır. Yani genelde kahverengi gibi koyu renk tonlarının hakimiyetindeki renklere bağlı olarak seçilen duvar renklerini mobilya ve zemin renkleri takip eder. Peki kışın kullandığımız ya da daimi evlerimizin dekorasyonları bu şekilde iken yazlık ev dekorasyonunda renkler nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabını bulmak için baya bir araştırma yapmak gerekiyor. Ancak biz sizler için ihityacınız olabilecek tüm soruların cevaplarını veriyoruz.

Yazlık evlerde temel renk nasıl olmalı?

Yaz denince aklımıza içimizi kıpır kıpır yapan renkler gelir. Beyazın ve mavinin hakimeyetinde leylaklar, pembeler, erguvan renkleri, morlar ve sarılar tabiki. Tüm bu renkler yaz renkleridir. Ama tabiki bu kadar canlı, dinamik ve güçlü renkleri bir arada kullanırsanız ortaya müthiş bir cümbüş çıkar pek de doğru bir seçim olmaz. Aklınıza gelebilecek tüm renkleri bir arada kullanmak doğru değildir. Her rengin başka bir uyumulu olduğu renk tonu vardır yine. Durum böyle olunca da seçim yapmak gerekir. Mavi ve yeşil doğanın bize verdiği en güzel renklerdir. Ancak ikisini de beyaz, krem gibi tonlar tamamlar. Yaz olmasa da kış olsa gri de bu renklere gayet uyum sağlayabilir ancak gri renk tonları yaz dekorasyonu için biraz soğuk biraz da uzak kalıyor. Beyaz ve mavi tabiki Egenin ve Akdeniz evlerinin yazlık ev renkleri. Pembenin ve morun tüm tonları ile tamamlanabilen mavi beyaz renkleri evinizde duvar dışında her yerde kullanabilirsiniz. Duvarları ege mavisine boyamak ortamı olduğundan çok karanlık gösterir. Açık mavi bile yazlık ev dekorasyonunda duvar kullanılması doğru bir renk değildir. En pratik yazlık ev dekorasyonu fikirleri yazımızda renk tonları ve uyumlarını örnekleri ile paylaşmıştık. Dilerseniz siz de bir iki tanesine göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir