Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Perde Modelleri

Evin en önemli alanlarından olan yatak odasının dekorasyonunu yaparken üzerinde ağırlıkla düşündüğümüz konuların başında perdeler gelir. Yatak odası perde modelleri diğer odaların perdelerine göre farklıdır, şöyleki burada şıklık ve güzelliğin yanında işlevsellik de ön plana çıkar. Yani burada seçilen perde modeli sadece odayı güzel göstermez aynı zamanda odaya giren ışığı belirler, kolay açılır kapanır olabilir ya da dışarıdan ışığın girmesini sağlarken aynı zamanda içerinin de dışardan görünmesini engeller. Bu tüm özelliklerin bir araya geldiği perde modelleri bulmak da biraz zordur.

Yatak odası perdesi nasıl olmalı?

Herkesin aklında aynı soru, peki bu yatak odası perdesi nasıl olmalı? Bu sorunun cevabını verirken ilk önce sizin aklınızdaki yatak odası dekorasyonu nasıl onu anlamak gerekir. Rustik bir yatak odası dekorasyonu mu hayaliniz yoksa mümkün olduğunca sade ve işlevsel olan iskandinav tarzı bir yatak odası mı? Basit ve temel renklerle donatılmış aydınlık ve ferah modern yatak odası dekorasyonları mı yoksa? Yatak odası tarzına uygun olacak şekilde seçilecek olan perdelerin genel özelliği ise yeterince kalın olmasıdır. yani  yatak odası perdesinin gece uyuduğunuz ortamı karanlık yapacak, içeriye ışık girmesini engellecek kadar kalın olması gerekir. Aynı zamanda güneş doğduğunda da sizin biyolojik olarak uyanmanızı engellemeyecek yani içeri güneş girmesini sağlayacak yapıda olması gerekir. Keten perdeler bu anlamda oldukça kullanışlı perde türleridir.

Perdeleri seçtik, peki yatak odası tülü nasıl olmalı?

Tül ve perde birbirini tamamlayan aksesuarlardır. Modern toplum ve modern bina yapısı sayesinde evlerin birbirine çok yakın olmadığı odalar ortaya çıktı. Bu yapı sistemi de hayatımızda bazı değişiklikleri getirdi. Dekorasyon anlamında değişikliklerin başında tül perde kullanımının oldukça azalması geldi. Stor perdelerin ortaya çıkmasından da etkilenen tül perdeler oturma odası ve salonların süsü olarak yer almaya başladı. Bu arada yatak odalarında tül kullanımı devam eden evler de var tabi. Yatak odası perde modelleri seçimi yaparken aynı zamanda tül kullanıp kullanmayacağınıza karar verip ikisini birlikte alabilirsiniz. Perdenin türüne bağlı olarak seçeceğiniz tüller ve perdeler hakkında farklı bilgiler ve fikirler almak isterseniz oturma odası perde modelleri başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir