Banyo Dekorasyon

Siyah Beyaz Renkleri Evde Nasıl Kullanabilirsiniz?

Günümüzde siyah ve beyazın birlikte kullanımının bir uyum içinde olduğu bilinmektedir. Söz konusu bu iki rengin birlikte kullanımının bir diğer adı da monokrom olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir diğer deyiş ile monokrom tamamen siyah ve beyaz renk tonlarından oluşan skalanın bir stili olarak görülmektedir. Buna ek olarak aslında bakıldığında Yunan dilinden türetilmiş olan söz konusu mono kelimesi tek anlamına geldiği bilinmektedir.

Söz konusu monokrom her alanda kullanıldığı gibi evlerin içerisinde planlanan dekorasyon planlarında da kullanılmaktadır. Buna göre bakıldığında monokrom tarzının geçmişten günümüze modasının eskimediği de görülmektedir. Peki monokrom yani siyah ve beyaz renk skalası evlerdeki dekorasyonlarda nasıl kullanılmaktadır. Sizlerde bu soruya cevap arıyorsanız, yazımız içerisinde söz konusu konu ile ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Monokrom Stiline Göre Siyah ve Beyazın Ev Dekorasyonlarında Kullanımı Nasıldır?

Aslında bakıldığında söz konusu bu stil evin hemen hemen her alanında kullanılabilmektedir. Bu tamamen dekorasyonu yapan bireyin kendi tarzına göre şekillenmektedir. Bunun yanı sıra monokrom genellikle siyah beyaz renk ile birlikte yapılsa da istenilen her rengin tüm tonlarında tercih edilebilmektedir. Bu aslında belirlenen bir rengin tüm tonlarının kullanım şekli olarak karşımıza çıkmaktadır.

Günümüzde dekorasyon ile ilgilenen bireylerin genellikle ev dekorasyonları tasarımlarında göz alıcı renkler yerine düz renkleri tercih ettiği karşımıza çıkmaktadır. Göz alıcı renklerin kullanılmamasının ana sebebinin oldukça iddialı olması şeklinde görülmesidir. Söz konusu iddialı renkler yerine daha sık tercih edilen bu renklerin ise siyah ve beyaz olduğu karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında ise siyah beyaz renklerin ev dekorasyonu içerisinde kullanım alanları şu şekilde örneklendirilebilmektedir;

Banyo ve Mutfak Zemin ya da Fayanslarda Siyah ve Beyazın Kullanımı

Günümüzde siyah ve beyazın ev dekorasyonu içerisinde kullanım alanlarından birisi de banyo ve mutfakların zemin ya da duvar fayanslarında kullanımı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kullanım alanı aslında bakıldığında diğer kullanım alanlarına göre daha sık karşılaşılmaktadır. Buna göre bakıldığında çoğu ev içerisinde mutfak dolaplarının genellikle beyaz tercih edildiği görülürken, fayans ve zeminlerin farklı şekillere sahip siyah renkte tercih edildiği görülmektedir.

Buna ek olarak banyo zeminin siyah tercih edilmesinin yanı sıra, yine aynı şekilde dolapların beyaz renk tonlarında dekore edildiği karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda söz konusu belirtilen mekanlar içerisinde kullanılan çeşitli aksesuarlarında ortama uyumlu bir şekilde siyah ve beyaz şekilde seçilmesi önerilmektedir.

Dekorasyon Amaçlı Seçilmiş Çeşitli Tablolarda Siyah ve Beyazın Kullanımı

Bireylerin ev dekorasyonu içerisinde kullandıkları siyah ve beyaz renklerin bir diğer kullanım alanları da duvarlarda kullanılan tablolar olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında siyah olarak tercih edilen duvar üzerine seçilen beyaz ve siyah renklere sahip tablo kullanımı ortamı modern ve şık olarak göstermektedir.

Mobilyaların Kaplamalarında Siyah ve Beyazın Kullanımı

Siyah ve beyazın zıtlığının ortak bir şekilde kullanıldığı alanlardan birisi de tabi ki kullanılan mobilyaların kaplamaları olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu bu mobilyaların kaplamalarında kullanılan siyah rengin üzerine beyaz rengin kullanımı ortama ayrı bir hava kattığı belirtilmektedir.

Buna bir başka örnek olarak koltuk takımları üzerinde kullanılan siyah renk kaplamasına ek olarak beyaz yastık kılıflarının eklenmesi verilebilmektedir. Yine aynı şekilde yatak odası duvarlarında kullanılan beyaz renge ek olarak yatak örtüsünün siyah ve beyaz tonlarında tercih edilmesi, siyah ve beyazın birlikte kullanıldığı dekorasyon örneklerinden sayılabilmektedir.

Perde, Halı, Duvar ve Çeşitli Aksesuarlarda Siyah ve Beyazın Kullanımı

Aslında bakıldığında siyah ve beyaz gibi zıt renklerin kullanımının tüm dekorasyonu bir bütün olarak oldukça şık gösterdiği bilinmektedir. Buna ek olarak söz konusu bu renklerin kullanıldığı alanların birbirlerinden farklı yani zıt olarak kullanılması da gerekmektedir.

Belirlenen bu zıtlık içeriğine göre bakıldığında, örneğin duvar siyah ise perde gri ya da beyaz tonlarında tercih edilmelidir. Buna ek olarak ev içerisinde bulunan kapılar siyah ise duvarlar beyaz tercih edilebilmekte ve eğer zemin açık renkte ise halı siyah renk tonlarında tercih edilebilmektedir. Bu iki rengin arasındaki zıtlık bir uyum yakalayabilmektedir. İşte bu şekilde siyah ve beyazın uyumu karşımıza çıkmaktadır.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir