Salon Dekorasyonu

Salon Dekorasyonu ve Bir Salon Nasıl Dekore Edilir Sorusu?

SALON  NASIL  DEKORE  EDİLİR?

Bir evde en görkemli ve güzel dekore edilen oda kuşkusuz salondur. Çünkü salonlar evimizin merkezinde yer alan, sıcaklık sohbet ortamlarının kurulduğu ona merkez sayılır. Bu yüzdendir ki salonlarımızı dekore ederken tüm kişisel zevklerimizi sonuna kadar yansıtmaya çalışırız.Yani evlerimizi tasarlarken ya da mobilya alırken ilk önce salon ve oturma odalarından başlıyoruz, tabiî ki kişisel zevklerimize göre modeller seçerek yapıyoruz.

Fakat salonumuzu dekore ederken kişisel zevklerimize tam uyan modeller bulabilmek adına öncelikle yapmamız gereken şey istediğimiz dekorasyona benzer başka tasarımları incelemektir. Yanılmıyorum değil mi? Çünkü böyle yaparsanız tam net fikirler bulabilirsiniz.

Şimdi size birkaç farklı salon modellerinden örnek vereyim:

 1. Açık Mutfak Salon Modelleri

Açık mutfak salon modelleri son yıllarca çok revaçtadır.Modern, şık hem de kullanışlı olması tercih edilmesinin en büyük nedenleridir. Ayrıca her zevke hitapedenmodeller ihtiva etmektedir. Özellikle açık renkleritercih ederek salonunuza derinlik kazandırabilirsiniz. Az sayıda mobilya kullanarak da geniş olan salonu açık mutfakla birlikte iyice ferah bir görünüm elde edebilirsiniz.

 1. Sportif Salon Modelleri

Sportif salon modelleri hem şık hem de çok rahat olduklarından dolayı spor tarzına sahip insanların rahatlıkla tercih edebileceğitasarımlardır.

 1. Mükemmel ve Farklı Televizyon Üniteli Salon Dekorasyonları

Salonların vazgeçilmezi televizyon ve tabi ki televizyon ile birlikte inanılmaz televizyon ünitelerisizce de salonu eşsiz kılmaz mı ? Farkı üniteler kullanarak salonunuzu hem şık hem de daha modern görünüme kavuşturabilirsiniz. Böylece evinizin atmosferi tamamen farklı bir hal alabilir.

 1. Asil Bir Salon Dekorasyonu İçin ”Siyah” Vazgeçilmezdir

Siyah renkli oda takımları için önyargınız olabilir. Fakat bu tabularınızı yıkmanız lazım. Çünkü fena halde yanılıyorsunuz. Dengeli bir siyah renk kullanımı ve doğru bir tarz seçimi ile salonunuz adeta eşsiz bir cool görünüme kavuşabilir.

 1. Rengarenk Salon Modelleri Evinizi Canlandıracak

Salonunuz küçükse doğru renklerle genişletebilme imkanına sahipsiniz. Böylece eşsiz bir görünüme kavuşabilir hem de odanıza pozitif enerji katmış olursunuz.

 1. Çağdaş Bir Dekorasyon

Çağdaş bir şıklık için sadece klasik dekorasyonlar kullanmamıza gerek yoktur. Modern bir anlayışla da dizayn edilebilir. Ağır başlı bir salonla da görenleri büyüleyebilirsiniz.

 1. Ahşap Salon Dekorasyonları

Ahşap aslında klasik tasarımlarda çokça kullanılan bir malzeme olmasına karşın doğru kullanımla gayet modern görünümler elde edebilirsiniz.

 1. Küçük Ama Mükemmel Salon Dekorasyonları

Eviniz çok büyük olmayabilir. Bu yüzden evinizi güzelleştirecek salon dekorasyonlarını kullanarak salonunuza daha geniş bir görünüm kazandırabilirsiniz.Bu salonlar için hareketli ve parçalı tablolar kullanabilirsiniz. Ya da duvarda içeri doğru yapılmış raf benzeri yapılar kullanabilirsiniz.

 1. Retro Salon Dekorasyonları

Geçmişin izlerini içerisinde barındıran bu muhteşem dekorasyonlar kaçırılmamalıdır. Eğer bu dekorasyonlar farklı dokunuşlar katmak istiyorsanız antikacılardan aldığınız parçalarla güzel tarzlar ortaya çıkarabilirsiniz.

 1. Avangard Salon Dekorasyonları

Parlak kumaştan , taştan , gösterişten hoşlanan kişiler için çok uygun bir dizayndır. Klasik ve modern tarz bir araya getirilerek saraydaymış gibi hissettiren salon dekorasyonları ortaya çıkarabilirsiniz. Ama bunları yapabilmeniz için salonunuzun büyük olması şart.

 1. Uzun Salon Dekorasyonları

Bu dekore tarzında dikkat etmemiz gereken püf noktalar vardır.Eğer mobilyaları doğru yerleştiremezseniz ortaya karışık ve kötü görüntüler çıkarabilirsiniz. Böylece yaşam alanınız hem daralır hem de çirkin görünümlü olur. Yürüme alanını mutlaka bırakmalısınız. Mobilyaları odanın boyutuna göre yerleştirmeli ve duvarları kullanmaktan korkmamalısınız.

 1. Modern Salon Dekorasyonları

Modern salon tasarımlarıyla çok şık atmosferler elde edebilirsiniz. Özellikle duvar renkleri ve mobilya renklerinin uyumuna dikkat edilmeli ve duvarları boş bırakmamalı. Özellikle sanatsal içerikli tablolar ile doldurabilirsiniz.

 1. Şıklığın Simgesi “Beyaz”

Bu dekorasyonlar salonunuzusade ve şık yapar. Daha aydınlık bir salon elde etmek için boydan ve eğimli cam tasarımları kullanabilirsiniz. L koltuklar kullanarak dekorasyonunuzun merkezini tamamlayabilirsiniz. Ayrıca sehpa ve halı detaylarıyla da tasarımınızı oldukça kuvvetlendirebilirsiniz.

 1. Duvar, Zemin Ve Mobilya Ahengi

Salon duvarınızın rengi ve deseniyle göz kamaştırıcı bir unsur elde edebilirsiniz. Böylece duvar salonunuzun ortamına da farklı dokular katabilir. Ayrıca diğer ek mobilyalarla da harmanlayabilirsiniz. Genelde zeminin sade olması ise kullandığınız koltukların daha çok ortaya çıkmasını sağlar.

 1. Geleneksel Salon Dekorasyonları

Klasik seven kişiler geleneksel salon dekorasyon tasarımlarını kullanabilirler.Bu dekorasyon tipidaha çok maskulen tarz içerir.Fakat lüks aksesuvar ve gösterişli avizeler ön plana çıkar. Oymalı, avraklı ve deri oturma grupları kullanılabilir.

 1. Sade Salon Dekorasyonları

Huzurlu renklerle harmanlanmış bu salonlarda genellikle şömine bulunmaktadır. Sadeliği seven kişiler için gayet şık ve zarif dekorasyon modelleri bulunmaktadır.

 1. Deri Salon Dekorasyonları

Deri koltukların ağır ve gösterişli bir görünüme sahiptir.Daha çok ofislerde kullanılır.Kullanıldığı ortamı zengin gösterir.

 1. Zemini Farklı Salon Modelleri

Salonunuza farklı bir atmosfer kazandırabilmek için zemin güçlü bir unsurdur. Zeminin çeşidini, desenini ve rengini değiştirerek farklı tarzlar elde edebilirsiniz.

 1. Köy Odası Tipi Salon Dekorasyonları

Herkes modern dekorasyonları sevecek diye bir kaide yok. Köy odası tarzında bir salon dekor ederek evinizin geleneksel yapısını korumuş olursunuz. Ayrıca bu köy dekorasyonları evinizde rahat ve samimi bir ortam oluşturur.

 1. Dantelli ,Nakışlı Salon Dekorasyonları

Oldukça güzel görünüşlü salon takımları kullanarak odanızda farklı bir estetik elde edebilirsiniz. Bu dekorasyonda genelde elde işlenmiş danteller, nakışlı kumaşlar kullanabilirsiniz.

Her isteğe, zevke göre dizayn edebileceğiniz salon dekorasyonları bulunmaktadır. Yeter ki siz aklınızda tarzınıza ve bütçenize en uygun modeli oluşturabilin.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir