Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma Odası Dekorasyonu İçin Fikirler

Bilineceği üzere sıradan bir ev içerisinde en çok kullanılan alanlar oturma odalarıdır. Oturma odaları hem yoğun geçen stresli gündelik hayatın etkilerinin atıldığı alanlardır hem de gelen misafirlerin ağırlanması gibi durumlarda kullanılır. Bu bağlamda en çok kullanılan alanın en işlevsel şekilde kullanıma uygun hale getirilmesi gereklidir. Aynı zamanda şık bir dekorasyon ile doğru şekilde tasarımlanması durumunda en çok vakit harcanan alan huzurlu ve konforlu bir yapıya da sahip olacaktır. Bu bağlamda oturma odası dekorasyon fikirleri en sağlıklı tasarımları yakalayabilmek adına önemli ipuçları verecektir.

Günümüzde en popüler olan yaşam tarzı ve artık yaşam felsefesi haline dönüşmüş olan minimalizm daha az eşya ile mutlu olabilmek anlıma gelir. Bu bağlamda çağın modasına uyarak en az eşyayla güçlü dekoratif tasarımların yakalanması, hem oturma odalarının sağlıklı bir kullanıma uygun hale dönüşmesini sağlayacaktır hem de keyifle vakit geçirilebilmesi adına uygun bir zemin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

dekorasyon fikirleri de bu mottolar üzerinden en az eşya ile en iyi dekoratif tasarımların elde edilmesi üzerinedir.

Sizin için önerdiğimiz oturma odası dekorasyon fikirleri ile oturma odalarınız rahat, kullanışlı ve iyi dekore edilmiş odalara dönüşecektir. Bu bağlamda en iyi oturma odası dekorasyon fikirleri nelerdir?

Oda Büyüklüğüne Göre Oturma Odası Dekorasyonunun Etkili Bir Şekilde Yapılabilmesi

Oturma odası dekorasyon fikirleri arasında en belirleyici unsur sahip olunan oturma odasının büyüklüğüdür. Herkes aynı büyüklükte oturma odasına sahip olmadığından, bu noktada oturma odanızın büyüklüğüne göre en doğru dekorasyonu yakalamanız gereklidir. Farklı renk kullanımlarından ve çok fazla eşyadan kaçınarak, sadece doğru eşyaların en makul yerlere konulması aracılığıyla elde edeceğiniz efektif görünüm aynı zamanda oturma odanızı işlevsel olarak kullanmanıza ve misafirleriniz en iyi şekilde ağırlamanıza da yüksek düzeyde katkı sağlayacaktır. 

Oda büyüklüğüne göre oturma odası dekorasyonunun etkili bir şekilde yapılabilmesi durumunda: 

Oturma odasının en işlevsel olarak kullanılması sağlanacaktır.

En şık ve dekoratif ortam efektif bir şekilde sağlanacaktır.

Oturma odası göze hitap eden canlı bir görünüme sahip olacaktır. 

Ortam daha keyifli ve eğlenceli bir yapıya sahip olacaktır. 

Oturma odasında kullanılan eşyalar en etkili şekilde kullanılacaktır. 

Küçük detaylar üzerinden çarpıcı sonuçlar elde edilecektir. 

Eşyalar en etkili şekilde kullanıma uygun hale gelecektir. 

Oturma odası sanatsal bir mahiyetle dizayn edilmiş olacaktır.

Oturma odası dekorasyon fikirleri aracılığıyla bütün bu avantajların en etkili şekilde elde edilmesi mümkündür.  

 

 

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılmalıdır?

Klasik bir oturma odası düzeninin küçük dokunuşlar ve dikkat edilmesi gereken püf noktaları ile adeta profesyonel ellerden çıkmış görünümlere sahip olması mümkündür. Bu bağlamda yüksek maliyetler içeren ürünlerin satın alınması ya da eşyaların buna göre belirlenmesine de gerek yoktur. Küçük dokunuşlar ile oturma odalarının efektif bir görünüme kavuşması mümkün hale gelebilmektedir. Bu noktada bir yaşam felsefesi belirleyerek oturma odası dekorasyon fikirleri aracılığıyla oturma odanızı keyifli bir hale getirebilirsiniz. Oturma odası dekorasyonu konusunda dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Oturma Odası Dekorasyonu Konusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evin en çok kullanılan alanı olan oturma odası dizayn edilirken ya da dekorasyonu yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Bunlara dikkat edilmesi durumunda sade, basit ve az sayıda eşyalardan yüksek düzeyde verim alınması mümkün hale gelmektedir. Üstelik bunun için mimari alanda eğitim almış bir iç mimar olunması ya da dekorasyon konusunda yüksek düzeyde bilgi sahibi olunmasına ihtiyaç yoktur. Oturma odası dekorasyon fikirleri bu konuda ufuk açıcı veriler sunmaktadır. 

Oturma odası dekorasyonu konusunda dikkat edilmesi gerekenler genel olarak şu şekilde sıralanabilir: 

Daha az sayıda eşya ile yüksek verimlilik alınmalıdır.

Oturma odası içerisinde genel renk kombinasyonu doğru şekilde yapılmalıdır. 

Efektif bir görünüm elde etmek adına tüm eşyaların konumu en iyi şekilde belirlenmelidir. 

Olabildiğince sade eşyalar tercih edilmelidir. 

Risk içerebilecek renkler yerine mobilya ve perdelerde daha sadece ve açık tonlara yer verilmelidir. 

Televizyonun konumu oturma odası için en belirleyici unsurdur. Doğru bir televizyon ünitesi tercih edilmelidir ya da daha makul olarak etkili bir alan kullanımın oluşması adına duvara monte edilmelidir. 

Ekstra ve ihtiyaç olmayan ev aksesuarlarından uzak durulmalıdır. 

Oturma odasında bulunma ihtimali olan eşyalar olabildiğince depolarda ya da başka alanlarda depolanmalıdır. Belirtilmiş olduğu gibi oturma alanında çok fazla eşyaya yer yoktur. 

Oturma odası içerisinde kullanılacak eşyalar ve basit aksesuarlar dışında herhangi bir eşya kullanılmamalıdır. 

Oturma odası dekorasyon fikirleri kapsamında en şık tasarımın oturma odalarını süsleyebilmesi adına bu odak noktalarına olabildiği ölçüde dikkat edilmelidir. 

En Doğru Mobilyaların Tercih Edilmesi  

Oturma odası dekorasyonu en önemli yeri oda içerisinde bulunması zorunlu olan en temel eşyalar tutmaktadır. Perdeler, televizyon, masa, sehpa, biblolar ve mobilya takımları bu eşyalar arasında bulunuyor olmakla birlikte şüphesiz oda içerisinde en çok kullanılan eşya mobilyalardır. Dolayısıyla en doğru mobilyaların tercih edilmesi şık ve estetik bir oturma odası tasarımı elde edebilmek adına son derece belirleyicidir. 

Bu bağlamda en doğru mobilyaların tercih edilmesi için tüm alternatifler en iyi şekilde değerlendirilmelidir. Bu noktada beyaz ve bej tonuna yakın ya da gri veya açık mavi veya açık mavi ve tonları şeklinde renklere yer vermek daha yüksek düzeyde şıklığın yakalanmasında katkı sağlayacaktır. Olabildiğince koyu renklerden kaçınılarak, açık tonları olan basit renklere yönelim gösterilmelidir. 

Doğru Aydınlatmanın Yapılması

Sadece oturma odasının değil şıklık ve yaratıcı bir tasarım arzu edilen her yerde doğru aydınlatmanın yapılması zorunlulukla gereklidir. En nihayetinde herhangi bir nesnenin bile güzel yanlarının açığa çıkabilmesi adına doğru aydınlatma gerekli olmaktadır. Öte yandan bunula birlikte doğru ışık açılarının elde edilmesi durumunda en çirkin mahiyete sahip olan şeyler bile güzel ve tasarım harikası nesneler haline dönüşebilmektedir. Dolayısıyla oturma odası dizayn edilirken doğru aydınlatmanın yapılması gereklidir. 

Doğru aydınlatmanın yapılması adına kullanılabilecek yöntemlerin başına avizeler gelir. Dolayısıyla basit ve sade özelliğe sahip ya da aksine tasarımından dolayı yüksek düzeyde ilgi çekici olan bir avizenin tercih edilmesi önerilebilir. Aynı zamanda avize içerisinde kullanılacak ampul de avizenin doğal yapısına ve oturma odasının dekoratif durumuna uyum sağlayacak renk tonlarında olmalıdır. Bu noktada beyaz ve tonları önerilebilir. 

Oturma odası içerisinde doğru aydınlatmanın yapılması adına kullanılabilecek bir diğer yöntem de abajurlardır. Dolayısıyla etkili bir abajurun tercih edilmesi durumunda oturma odasının en sağlıklı şekilde aydınlatılması sağlanacağı gibi aynı zamanda şıklık da elde edilebilmektedir. 

 

 

Aksesuar Kullanımı ve Detay Eşyalar

Oturma odasında aksesuar kullanımı ve detay eşyalar konusunda son derece dikkatli olunmalıdır. Bu konuda gerekli olan hassasiyet ve özen gösterilmemesi durumunda şıklığı ve estetiği yakalaması arzu edilen tasarımın çok kötü bir hale gelebilmesi bile mümkündür. Dolayısıyla en az aksesuar kullanımı sağlayarak eşyaların en doğru yere konumlandırılması gerekir. Aksesuar kullanımı ise sahip olunan oturma odasının büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Bu bağlamda şık bir tablo ya da biblo gibi küçük dokunuşlar yeterli olacaktır. Bunlara ek olarak özel tasarımlarla yapılmış sıra dışı duvar saatlerinin de kullanılması mümkündür. Unutulmamalıdır ki oturma odalarında en doğal aksesuar sürekli olarak kullanılan eşyalardır. 

Birden Fazla Fonksiyona Sahip Eşyaların Kullanılması 

Oturma odası dekorasyonu konusunda en önemli dönemeç oda içerisinde bulunan eşyaların işlevsel olarak kullanıma uygun olmalarının fark edilmesi durumudur. Bu en genel eşyaların estetik bir görünüm elde etmek için değil işlevsel olarak kullanıma uygun olmaları adına dekorasyonun yapılması anlamına gelir. Dolayısıyla oturma odası içerisinde birden fazla fonksiyona sahip eşyaların kullanılması şık bir görünüme sahip olmanın dışında eşyaların etkili bir şekilde kullanılabilmesi adına da son derece kritik bir öneme sahiptir. Bu bağlamda açılır kapanır masalar, sandalyeler tercih edilebileceği gibi gerektiğinde biçim değiştirebilen ve farklı formaları ile başka amaçlar için kullanılabilecek eşyalara yönelim gösterilmelidir. 

Televizyonunun En Doğru Konuma Sahip Olması

Oturma odasının vazgeçilmezi şüphesiz televizyonlardır. Eğlence aracı olduğu gibi oturma odasında en çok vakit geçirmenin en temel sebebi televizyonlar olmaktadır. Böylesine önemli ve gündelik yaşantı içerisinde oldukça geniş ölçüde yere sahip eşyaların en doğru konuma sahip olarak oturma odası içerisinde kendilerine yer bulmaları gereklidir. Televizyonun en doğru konuma sahip olması adına yapılabilecek en doğru şey, duvara monte bir televizyon tasarımı belirlemek olacaktır. Böylelikle hem alandan tasarruf elde edilecek hem de televizyon sürekli değişken olmayan bir yerde sabit bulunarak oda tasarımınızı güçlü hale getirecektir. 

Oturma Odası Dekorasyonunda Halı Tercihi

Oturma odalarında vazgeçilmez olan bir diğer eşya ise şüphesiz halılardır. Halıların ayağın beton ile temasını kesme konusunda son derece önemli bir fonksiyonu bulunuyor olmasının yanı sıra doğru bir oturma odası dekorasyonu yapılabilmesi adına kullanımı mümkündür. Halı tercihleri konusunda mobilyalara uyumlu halıların tercih edilmesi hoş bir görünüm yakalanmasını sağlamakla birlikte olabildiğince az halının oturma odası içerisinde kullanılması gereklidir. Özellikle zemin tasarımında herhangi bir sorun yoksa halı kullanımından olabildiğince kaçınmak ya da daha küçük halıların kullanılması tavsiye edilmektedir. Birden fazla halı kullanımı ise odayı parçalı ve küçük göstermeye sebep olacağından kesinlikle tavsiye edilmez. Dolayısıyla oturma odası dekorasyonunda halı tercihi tahmin edildiğinden daha kritik bir öneme sahiptir. 

Minimalist Bir Dekorasyon Tercihi

Minimalist bir dekorasyon tercihi oturma odalarının en şık görünümleri en az eşya ile elde etmesini sağlar. Bu noktada temel prensip en az eşya yardımıyla, yüksek düzeyde işlevselliğin ve şıklığın yakalanması şeklindedir. Dolayısıyla oturma odası dekorasyonu konusunda sadece ihtiyaç duyulan eşyaların oda içerisinde en doğru konumla konumlandırılması gereklidir. Buna bağlı olarak hem alanın etkin kullanımı sağlanabileceği gibi hem de efektif bir şıklık elde edilecektir. 

Kaynak: https://evterapisi.com

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir