Ev Tekstili

Ne Zaman Yıkanmalı, Ne Sıklıkla Değiştirilmeli: Ev Tekstili Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ne Zaman Yıkanmalı, Ne Sıklıkla Değiştirilmeli: Ev Tekstili Temizliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve çok daha fazlasını sizler için derledik. Yaşam alanlarınızı daha konforlu ve şık bir hale dönüştürmek için dekorasyon konusunda oldukça dikkatli davrandığınızı biliyoruz. Hem şık hem de daha yaşanılası bir alan oluşturmak için aynı zamanda hijyen konusuna da çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Evlerinizde tercih ettiğiniz tüm ev tekstili ürünlerinin temizliğinin nasıl yapılması gerektiği ile ilgili tüm merak ettikleriniz için yazımıza göz gezdirebilirsiniz. 

Ev Tekstili Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Ev tekstili ürünlerinin daha sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için, her ürünü yapısına göre yıkamalı ve belirli aralıklar ile temizlemelisiniz. Ev tekstili ürünleri içerisinde yorganlar, nevresimler, bornozlar, havlular ve yastıklar en sık kullanılan ürünlerdendir. 

 

 

 

Nevresimler Ne Zaman Yıkanmalı, Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

 

●Nevresimler evlerinizde en fazla bakteri ve mikrop üretmeye yatkın olan tekstil ürünlerinden biridir. Daha kaliteli ve sağlıklı bir uyku çekmek için öncelikli olarak nevresimlerinizi düzenli olarak yıkamaya gayret etmelisiniz. 

●Nevresimlerinizi yazları daha sık aralıklar ile değiştirebilirsiniz. Ancak kış mevsiminde daha sağlıklı bir nevresim kullanımı için haftalık olarak nevresimleri değiştirebilirsiniz. Nevresim takımları ile yastık kılıflarının aynı kategoride değerlendirilmemesi gerektiğini belirtmek isteriz. Yastık kılıflarının en geç iki günde bir değiştirilmesi daha sağlıklı olacaktır. 

●Eğer toza karşı alerjiniz var ise nevresim takımlarınızı daha sık aralıklar ile değiştirebilirsiniz. Nevresim takımlarının temizliği sırasında da çok dikkatli olunması gerekmektedir. Kumaş kalitesine uygun olarak nevresim takımının özelliğine göre tavsiye edilen derecelerde yıkanması gerekmektedir. 

●Pamuklu nevresim takımları her zaman daha sağlıklı bir kullanım sunmaktadır. Ancak bakteri ve mikrop üretmemesi için düzenli olarak değiştirilerek uygun derecede nevresim takımlarının temizlenmesi daha sağlıklı bir kullanım sunacaktır.

 

 

 

 

 

Yorgan Ve Yastık Temizliği Nasıl Olmalıdır?

●Yorgan ve yastık temizliğinde kullanmış olduğunuz ürünlerin üretildiği malzemeye göre hareket edilmesi daha sağlıklı olmaktadır. Eğer standart elyaf yastık ve yorgan kullanıyor iseniz yorganlarınızı bir yıl içerisinde en az 2 kez yıkamanız gerekmektedir. 

●Sadece nevresimlerinizi değiştirmeniz yorgan temizliği için yeterli olmaz. Yorganlarınız da ev tekstili ürünleri içerisinde hızlı bir şekilde bakteri ve mikrop üreten ürünlerdendir. Bunun için en kısa ve hassas programda makinenizde yorganlarınızı yıkayabilirsiniz. 

●Yorganlara kıyasla yastıkların daha sık aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir. Hem tozdan ve kirden arındırmak hem de saç derisinden kaynaklı olarak geçen terden arınması için ayda bir kez yastıklarınızı makinede yıkayabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Havlu Ve Bornozların Temizliği İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

●Havlu ve bornozlar neredeyse evde her gün sürekli ıslaklığa maruz kalan ve en sık kirlenen ev tekstili ürünlerindedir. Bunun için hem havluları hem de bornozları diğer ev tekstili ürünlerinden ayrı değerlendirmek gerekmektedir.

●Bornozlarınızı ve havlularınızı yıkamak için pamuklu yıkama programını tercih etmeniz daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca makinede yıkama derecesinde de 90 ile 60 derece en uygun sıcaklık değerleridir. 

●Havlu ve bornoz temizliğinde en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de bu ürünleri diğer kıyafetleriniz ve tekstil ürünleri ile birlikte değil ayrı olarak yıkamanız gerektiğidir. Bu sayede hem daha hijyenik bir temizlik yapmış olacak hem de havlu ve bornozların sertleşmesinin de önüne geçebileceksiniz.

●Günlük olarak makineye atabileceğiniz havlu veya bornozlarınızı dilerseniz 2 günde bir de yıkayabilirsiniz. Ancak mutfak havlularınızı kullanım sıklığına göre günlük olarak yıkamanız tavsiye edilmektedir. 

●Havlu ve bornozlarınızı ise tamamen değiştirmek için 1 ile 3 yıl arası bir süre tavsiye edebiliriz. Hasar gören havluları kullanmanız sağlıklı değildir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir