Ev Tekstili

Dekorasyonla Uyumlu Salon Perdesi Modelleri

Ev dekorasyonunda ana temayı oluşturan eşyalar koltuklar, masa, vitrin, tv ünitesi gibi büyük mobilyalardır. Ana temayı yani tarzı oluşturduktan sonra perde gibi, halı gibi yan dekorasyon ürünleri dekorasyonu tamamlayan ögelerdir. Hatta öyle ki, perdesiz bir ev yeni taşınılmış ya da halısız bir ev boşmuş gibi gelir.

Perde modelleri seçerken bir çok şeyi aynı anda göz önünde bulundurmak gerekiyor. Hem, desen, tarz, model gibi. Rustik bir tarza sahip ev dekorasyonu için perde seçerken perdenin rustik bir tarzı olması gerekiyor. Modern bir salona perde seçiyorsanız perdenin de modern tarzda olması gerekiyor. Yani modern bir odaya eskitme kadife ağır perdeler yerleştirmek olmaz. Aynı şekilde son derece klasik bir salon dekorasyonunda jaluzi ya da stor perde kullanamayız.

Salon perde renklerinde nelere dikkat etmek gerekir?

Salon perde renklerini seçerken tıpkı modellerinde olduğu gibi salonun genel dekorasyonuna dikkat etmek gerekiyor. Krem gibi, açık kahverengi ya da bej gibi hemen hemen her renk tonu ile uyumlu renkleri seçerek güvenli bir tercih yapabilirsiniz. Eğer ben tarzımı konuşturmak istiyorum derseniz o zaman daha detaylı düşünmeniz gerekecektir. Çünkü gri gibi, lacivert gibi ya da hardal sarısı gibi modern zamanların iddialı renklerini salon perdelerinde kullanmak isterseniz detaylara dikkat etmeniz gerekecektir. Yenilikçi olmak, modern görünmek için uyumsuz bir perde modeli seçmek istemezsiniz.

Halı ile perde uyumu nasıl olmalıdır?

Salon perdeleri ile halıları genelde en uyumlu eşyalardır. Diğer mobilyalardan farklı olarak sadece bu ikisi arasında bir uyum yakalayabilirseniz bile odanın ahengi bozulmamış olur. Halınız koyu renk ise açık renk tonlarında desenleri varsa perdenizi o desenlerin tonlarından seçebilirsiniz. Eğer halınız açık renk ve tam tersi şekilde koyu renk desenleri varsa o zaman açık renk tonundan perdenizi seçebilirsiniz.

Galerimizde birbirinden güzel perde modellerini farklı dekorasyon tarzları içerisinde görebilirsiniz. Dekorasyonla uyumlu salon perdesi modelleri seçimi ne kadar çok örnek incelerseniz o kadar kolay bir hale gelecektir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir