Ev Tekstili

Mutfak Perde Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçermiş demişler, ama yanlış demişler. Çünkü herkesin kalbine giden yol midesinden geçer. Yani hepimizin kalbine giden yol mutfaktadır. Evlerimizin kalbi, bizim için temizliği ile düzeni ile nizamı ile en önemli odalardan bir tanesi olan mutfakları nasıl dekore etmek gerekir? Mutfak perde uyumu nasıl olmalıdır, bu uyum hem renk açısından, hem desen açısından hem de tasarım açısından nasıl olmalıdır? Herkesin aklına gelen mutfak dekorasyonu ile ilgili tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz harika bir içerik ile karşınızdayız. Iyi bir dekorasyon doğru eşyaların kullanıldığı bir dekorasyondur.

Şık tasarımları bir araya getirmek doğru bir mutfak dekorasyonu için yeterli değildir. Peki doğru dekorasyon nasıl yapılır? Doğru dekorasyon, dekore edilecek alanın özelliklerine uygun seçilen mobilya ve aksesuarlar ile yapılır. Yani küçük bir mutfak için kocaman mutfak dolapları veya ada mutfak tezgahı seçmek yerine daha minimal ve kuytu köşeleri kullanışlı hale getiren mutfak dolapları seçmek gibi. Aynı şey perde seçimi konusunda da geçerlidir. Küçük ve orta boyutlardaki mutfaklarda perde renkleri mümkün olduğunda açık renk tonlarından seçilir. Ayrıca yine küçük mutfaklarda az yer kaplayan stor tarzı perdeler kullanılmalıdır. Stor perdelerin zebra modellerini kullanarak hem perde hem tül ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Böylece de perde için ayrıcağınız yerden kazanmış olursunuz.

Mutfak perde uyumu nasıl olmalıdır konusuna geri dönersek, mutfak perdeleri renk ile desen bakımından mutfağın geri kalanı ile mutlaka uyumlu olmalıdır. Ayrıca tarz bakımından da uyumlu olmak önemli bir konudur. Yani siz mutfağınızı baştan aşağı yenilemiş olsanız, tüm mutfak dolaplarınız ankastre setler ile birleştirilmiş pırıl pırıl bir mutfak olsa ama eski mutfak tüllerinizi kullanmaya devam etseniz çok garip bir görünüm oluşur.

Modern mutfak dekorasyonlarında mutfakların pencereleri genelde tülü ayrı perdesi ayrı takılan klasik pencereler gibi görünmez. Bunun yerine jaluzi tarzı, düz veya desenli stor perdeler terc,h edlir. Aynı zamanda hala kenarlarından bağlanan klasik mufak perdesi kullanımı da yaygındır. Mutfak perde uyumu nasıl olmalıdır konusunda bu tarz eski perdeleri de hala kullanabilrisiniz diyebiliriz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir