Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonunda Renk Uyumu

Moda sürekli değişen dinamik bir yapıya sahiptir. Nasıl ki tüm kıyafet koleksiyonları neredeyse her altı ayda bir sıfırdan yapılıyorsa modayı takip eden her şey kendini aynı şekilde yenilemek zorunda kalıyor. Tüm takı koleksiyonları, sanat koleksiyonları her şey ama her şey sık sık kendini yeniliyor. Modaya bağlı olan tüm konularda olduğu gibi ev dekorasyonunda da trendlerin gerisinde kalmamak için dekorasyonlarda, ev döşemesinde değişikliklere gidilmesi gerekiyor. Ev dekorasyonunda değişiklik yapmak ise oldukça zahmetli, zaman gerektiren masraflı bir iş. Yani siz modanın değişen renklerine göre koltuk almaya kalksanız en kötü her yıl yeni bir koltuk takımı almak zorunda kalırsınız. Peki hem modaya uyum sağlamak, demode kalmamak istiyorsanız ama aynı zamanda hem de para harcamak istemiyorsanız ne yapabilirsiniz? Tabiki odanın renkleri ile oynayabilirsiniz! Herhangi bir ortalama büyüklükteki odanın duvarlarının renklerini değiştirmek veya duvar kağıtları varsa duvar kağıtlarını değiştirmek, yoksa duvar kağıtları ile kaplamak hem odanın tüm havasını değiştirir hem de size koltuk takımını değiştirmenin yanında çok daha uygun bir fiyata mal olur. Tüm dekorasyon değişikliği konusu aynı şekilde mutfaklarda da geçerlidir. Üstelik mutfakta mutfak dolaplarını değiştirmek, daha modern bir hale getirmek neredeyse mutfağı yeniden yapmak demektir. Durum böyle olunca gelelim ucuz yollarına.

Mutfak dekorasyonunda perdeler, duvarlar

Mutfak dekorasyonunda renk uyumu konusunu incelerken öncelikle perdelerin, duvarların ve mutfakların en  büyük mobilyası olan muftfak dolaplarının renk uyumundan bahsetmek lazım. Mutfaklarda genel olarak krem rengi, bej rengi, beyaz renk tonları, açık krem gibi kremin her tonu kullanılır. Çünkü bu renkler temizlik, hijen hissi verirlen ortamı aydınlık yaparlar. Bu renk tonları ile de neredeyse aklınıza gelebilecek her renk tonu uyumlu olur. Ancak değişen moda trendleri bizi mutfaklarımızda daha iddialı renk tonlarını kullanmaya zorluyor. Mesela mor ve grinin uyumu tüm alanlarda yadsınamaz bir gerçektir. Grinin bu soğuk ve mesafeli havasını  morun sıcacık kucaklaması içine alır ve eritir. Fuşya renk mutfak dekorasyonu gibi iddialı bir mutfak dekorasyonu da bu yılın trendlerinden.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir