Genel Dekorasyon

Minimalist Dekorasyon Örnekleri

Günümüz modern ev dekorasyonlarında en çok bahsedilen kavram, minimalizm. Minimalist döşenmiş evler veya minimalist dekorasyon örnekleri, koltuklar, mutfaklar hatta banyolar. Herkesin dilinde minimalist tarz ve yaklaşımlar var peki minimalizm nedir, gerçekte neyi ifade eder. Biz tam anlamı ile mi kullanıyoruz? Aslında minimalizm 1960 yıllarında sanat ve müzik konularını yönlendiren bir akım olarak ortaya çıktı. Görsel sanatlarda özellikle de resim ve heykelde dikkat çeken bu akım kendisinden önceki akımların tersi olarak nesneyi ön plana çıkarır. Yani klasik üsluptaki hemen hemen her şeye karşı çıkar. Böylesine sadelik, öznellik, nesne ön plana çıkan bir akım nasıl oldu da dünyayı bu kadar etkiledi bilinmez ama derinden etkilediği belli. En klasik kıyafet deseni olan çiçekler bile şu anda minimalist tarzda desenler olarak çiziliyor. Kiminin bayıldığı iyi ki ortaya çıkmış dediği kiminin ise asla benimseyemediği bu akımı en çok gördüğümüz alanlardan biri mimari, dekorasyon. Biz sevenine araştıranına ilham olsun diye en güzel minimalist dekorasyon örneklerini bir araya getirdik. Dünyanın hemen hemen her yerinden seçilmiş olan bu örnekler size ülkemiz dışında bu akımın nasıl algılandığını ve uygulandığını gösteriyor. Galerimizde örneklerini görebileceğiniz bu tasarımların kuruluş hikayelerini ve kullanım amaçlarını biz size aktarıyoruz.

Minimalist tarz evler ve özellikleri

Minimalizmin tam anlaşılmadığını ve yanlış yorumlandığını renk renk süslenmiş, bir sürü eşyanın arasına bir kaç ince narin eşya sıkıştırılmış dekorasyonların minimalist dekorasyon diye pazarlanmasından anlıyoruz. Minimalist tarz evler ve özelliklerine baktığınızda burada karşınıza çıkacak ilk özellik minimum, olabildiğince az eşya olmasıdır. Yani odada, antrede, yatak odasında hatta mutfakta sadece ihityacınız kadar olan eşyaların bulunması. Sadelik, azlık kavramına dayalı bir dekorasyon anlayışında süslü süslü aksesuarlar kullanmak mümkün değildir. Renk tonlarını kendiniz belirleyebilirsiniz ancak bu tarz dekorasyonlarda genelde gri, gri tonları, füme ve siyah gibi direk renk tonları tercih edilir. Ayrıca size bu akımı takip eden her şeyin biraz mesafeli olduğundan da bahsetmemiz gerekir. Minimalist ev dekorasyon örnekleri yazımız size farklı kapılar açabilir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir