Genel Dekorasyon

Ev Dekorasyonunda Boya Seçimi Önerileri

Renkler, hayatımızı kıyafetlerimizi, ruh halimizi, ön yargılarımızı, düşüncelerimizi kısaca her şeyimizi belirler. Romantik ilişkilerde ilk görüşmeye giderken bazı renkler giyilir bazı renkler giyilmez, iş görüşmesine giderken belirli renkleri giymek gerekir veya kırmızı güller bir anlama gelirken beyaz ve sarı güller bambaşka bir anlama gelir. Çiçekler kokularından ya da görüntülerinden çok renklerine göre gruplanırlar. Renklere atfedilen tüm bu özellilkler tamamen doğru mudur bilinmez ama ruh dünyamızı ve psikolojimizi etkiledikleri kesin. Biz de ev dekorasyonunda boya seçimi önerileri hatta bir rehberi hazırlayarak size hem renkler ve etkileri hem de boyaların özelliklerinden bahsedelim istedik. Bir evin dekorasyonuna başlarken ilk karar verilmesi gereken konu renktir. Bütün odaları farklı renk tonlarına boyayaybileceğiniz gibi çoğunlukla herkesin yaptığı gibi tüm odaları aynı renge de boyayabilirsiniz. Ayrıca sevdiğiniz bazı odaları sevin geneline göre çok daha farklı bir renk tonunda da boyayabilirsiniz. Ancak renk seçimi yapmadan önce hangi rengin hangi anlamama geldiğini, hangi rengin hangi odalarda kullanılmasının daha uygun olacağını düşünmeniz lazım.

Ev boyaları renkleri ve anlamları

Sarı kırmızı beyaz siyah, bunların her biri bizim için gündelik hayatımızda sürekli karşımıza çıkan sıradan renkler. Aslında bunlar zeminlere çarpan ışık dalgalarının yansımaları. Yani tüm ışık bir zeminden yansıdığında beyaz oluyor, tüm ışığı zemin soğurduğunda içine çektiğinde gözümüze yansıyan ışık olmayınca bu siyah oluyor. Diğer renkler de yine zeminlerin yansıttıkları ışıklara göre belirleniyor. Renkler bu özelliklerine göre de etki gösteriyor. Bu tarz bilgiler bizim işimize kıyafet seçiminde de ev dekorasyonu yaparken de oda boyası seçerken de yardımcı oluyor. Çünkü tüm ışığı yansıtan beyaz karanlık odalar, çok aydınlık olması gereken alanlar için seçiliyor. Biliyoruz ki açık renk tonlarından bir renk seçersek bu oda daha ferah olacak. Aynı şekilde bir oda çok aydınlıksa ve biraz loş olması isteniyorsa bu sefer de koyu renk tonlarından bir renk seçilmeli ki oda biraz kararsın. Yaz aylarında güneş ışınlarını yansıtsın diye beyaz, açık renk giysiler giyilirken soğuk kış günlerinde güneş ışınlarını içine çeksin diye kapkara kıyafetler giyilir. Evde renk seçimi de aynı bu şekilde yapılır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir