Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonlarında Renk Seçimi

Herhangi bir kaynaktan gelen ışıkların cisimlere, nesnelere çarpması sonucunda ışık yansımaları meydana gelir. Bu ışık yansımalarını gözümüz farklı ışık dalgalarında alır. Retinaya ulaşan dalgaların boyutu çarptığı ve yansıdığı nesnenin yüzeyine ve özelliklerine göre değişir. Işte bu ışık yansımalarına, dalga boyutlarına göre bizim gözümüz tarafından farklı algılanan bu frekanslara biz renk diyoruz. Sadece cisimlerden yansıyan ışıkların birbirinden bu denli farklı olması ve bizim hayatımızda bu denli etkili olması garip bir durum. Tüm kıyafetlerimizi, makyaj malzemelerimizi, dekorasyon malzemelerimizi ve mobilyalarımızı renklerini baz alarak satın alırız. Bu yüzden de tüm odalarda olduğu gibi mutfak dekorasyonlarında renk seçimi oldukça önemlidir. Yemek pişirdiğiniz, misafirlerinizi ağırladığınız, en güzel sofraları hazırladığınız bu odanın dekorasyonunu yapmak için özel zaman ayırmalısınız.

Kırmızı mutfaklar

Mutfak dekorasyonunda renk seçimi yaparken dikkatli olmak gerekir. Sadece odayı nasıl göstereceği için değil aynı zamanda ortama vereceği duygu açısından özenli olmak gerekir. Mutfak renklerinde kırmızı gibi, siyah gibi pembe gibi koyu ve iddialı renk tonları pek fazla tercih edilmez. Genelde beyaz ve tonlarında açık renkler tercih edilir. Çünkü açık renklere uygun mobilya da bulmak kolaydır, duvar boyası da bulmak kolaydır, aksesuar da bulmak kolaydır. Koyu iddialı renk tonlarına uygun dekoratif malzemeler de bulmak zordur. Aslında kırmızı renk, her ne kadar mutfaklarda pek tercih edilmese de tutkunun, açlığın, yemek yeme isteğinin temsilcisi bu renk tonu oldukça kullanışlı bir renk de olabilir. Sadece bu tarz güçlü renkleri dekorasyonda kullanırken dikkatli olmak, ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Küçük mutfaklarda dekorasyon renkleri belirleme

Genel olarak tüm küçük alanlarda olabildiğince açık renk kullanımı fikri vardır. Bu aslında doğru bir fikirdir ancak yine de şunu untumamak lazım, doğru yerleşim ve mobilyalar ile küçük alanlarda büyük bir yermiş izlenimi yaratmak kolaydır. Bu durum mutfaklar için de geçerlidir, küçük küçük bir çok eşya yerine büyük ama kullanışlı, fonksiyonel ve modern eşyalar kullanmak hayatınızı kolaylaştırmanın yanında size konforlu bir kullanım da sunar.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir