Diğer

 Modern Taş Ev Modelleri

Ev yapımında dikkat edilmesi gereken konu kullanışlılığıdır. En eski zamanlardan beri insanlar evlerini bulundukları coğrafyaya, bulundukları iklime uygun malzemelerden yapmışlardır. Soğuk yerlerde sıcak tutan malzemeler ile kapalı evler, sıcak yerlerde serin tutan malzemeler ile gölgelerden faydalanılan evler yapılmıştır. Yerine göre dağın içine oyulan evler yapılırken yerine göre de üzeri hasır kaplı çadır tarzı evlerde kalınmıştır. Ancak tarihin ilk zamanlarından beri her daim ilgi gören evler taş ev modelleridir. Taş ve yapısı sebebi ile yazın serin tutan kışın ise betona göre çok daha ılık olan taş evler, dayanlıklı olmasının yanında uzun ömürlü ve sağlıklıdır. Deprem gibi doğal afetlerde diğer yapı malzemelerine göre çok daha dayanıklıdır. Kullanılan taşına ve tasarımına göre modern taş ev modelleri farklılıklar gösterebilir. Bakalım bu modeller hangileriymiş?

Klasik tek katlı taş ev modelleri

Bu tarz evler daha çok yazlık mekanlarda tercih edilen, verendası ve bahçesi olan ev modelleridir. Ülkemizde Alaçatı ve Bozcaada’da bolca kullanılan bu yapı doğal bir yapı malzemesi kullanıldığı için hava alma özelliğine sahiptir. Yaz aylarının sıcak ve nemli günlerinde evin içerisinde bu nemi hissetmemenizi sağlar. Tek katlı taş ev modellerinde balkon yerine verenda tercih edilirken iki katlı olanlarında balkon ya da cumba tercih edilebilir.

Cumbalı taş ev modelleri

Taş evlerde genelde iki katın üzerine çıkan kat sayıları yoktur. Şehir merkezlerindeki taş bina yapılarında çok daha fazla kat sayısına yer verilebilir. Taş ev mimarisinde iki katlı evlerde farklı balkon ve cumba yapısı ile süsleme yapılabilir. Ahşabın taş evlerde birleştirme yapı malzemesi olarak da kullanıldığını göz önüne alındığında taş ile ahşap arasında iyi bir uyum vardır. Hem renk olarak hem tarz olarak kendine has harmoniye sahip bu materyalleri modern taş evlerde görmek mümkündür.

Büyük taş ev modelleri

Var olan asıl binanın yan kısımlarına yapılan eklemeler ile taş evleri genişletebilirsiniz. Bu mimari tarzında var olan evin üzerine kat çıkmaktansa arazi uygunluğuna göre evi yanlara doğru genişletmek daha doğru olur. Farklı çatı tarzı ile eski binayı birleştirdiğinizde ortaya tamamen yenilenmiş bir ev tasarımı çıkar.

Verendalı taş ev modelleri

Taş evlerin çatısı bulundukları bölgeye göre tasarlanır. Eğer çok yağış alan bir bölgede ise dik ve eğimli çatılar tercih edilirken kurak ve sıcak bölgelerde yassı ve geniş çatılar tercih edilir. Geniş çatıların ön kısmını olması gerekenden daha uzun yaparak istediğiniz alanda kullanabileceğiniz sundurma yani verendaya da hazırlık yapmış olursunuz. Sıcak yaz gecelerinin vazgeçilmez mekanı verendaları dilerseniz kendi ek çatısı ile de tasarlayabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir