Genel Dekorasyon

Modern Halı Modelleri

Halı modellerini evlerde kullanılan tek parça halılar ve büyük tüm zemini kaplayan halılar olmak üzere iki çeşide ayırabiliriz. Biz bu yazımızda oda dekorasyonları için uygun olan modern halı modelleri ve koleksiyonlarından bahsedeceğiz. Bilindiği üzere evin en önemli dekorasyon parçası olan halılar artık çok fazla tür ve modelden oluşuyor. Her bir çeşidi kendine has özelliklere sahip olan bu halıları odadaki dekorasyon ve mobilya özelliklerine göre seçmek gerekiyor. Yani bazı odalarda kaymaz ince halı modellerini kullanmak gerekirken bazı odalarda el dokuması kalın halıları kullanmak gerekiyor. Bu seçimde mobilyaların renginden ziyade tarzı ön plana çıkar. Yani klasik ve ağır bir salon takımı,salon mobilyaları tercih edilen dekorasyonda ağır, klasik el dokuması halılar tercih etmek gerekir. Aynı şekilde spor yazlık bir oda dekorasyonunda da daha spor ve sade halılar tercih etmek gerekiyor.

Renkli odalar için renkli halılar

Salon ve oturma odası tamamen kendine has tarza sahiptir. Salonlarda daha ağır ve sade renk tonları tercih edilirken oturma odalarında son derece dikkat çekici renkleri tercih edebilirsiniz. Patchwork halı modelleri bu tarz renkli oturma odası dekorasyonlarının en iyi tamamlayıcısıdır. Bu renkli halıları aynı zamanda çocuk odası ve yemek odası dekorasyonunda da kullanabilirsiniz. Diğer bir çok renge göre daha az, daha zor kirlenen bu halıları sade renklerdeki mobilyalar ile tamamlayabilirsiniz. Mobilyalarınızın üzerinde renkli kırlentler kullanırsanız dekorasyonunuz harika bir uyuma sahip olabilir.

Hareketli odalara hareketsiz halılar

Çocuk odalarında çocuklar koşar, dans eder ve oyunlar oynar. Bu odalardaki zeminde bulunan halıların hareket etmiyor olması çok önemlidir. Halı üzerinde koşan çocuklar halının kayması ile düşüp çok ciddi şekilde yaralanabilirler. Bunun önüne geçmek için ilk yapılacak hamle kaymaz halı kullanmaktır. Tüm odayı kaplayan yumuşak halıfleks kullanabileceğiniz gibi kaymaz halılar da sağlıklı ve güvenli bir çocuk odası hazırlamak için çok önemlidir. Çocuklu evlerde bu tarz kaymak halı ve yollukları antre ve koridorlarda kullanmak, güvenli bir ev dekorasyonu açısından oldukça önemlidir. Halı modelleri hakkında dahaz fazla bilgi almak isterseniz krem rengi salon halıları yazımıza göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir