Genel Dekorasyon

El Dokuma Halı Modelleri

Orta doğu ve uzak doğu ülkelerine yapılan ziyaretlerden gelirken dostlar için getirilebilecek en değerli hediyelerin başında el dokuma halı modelleri gelir. Yöresine göre değişmekle birlikte çok farklı tarz ve özelliklere sahip olan halılar, ipek el dokuma halılar ya da yün el dokuma halılar olarak sınıflanır. Bazı bölgelerde keçe ve farklı iplik tarzları da kullanılabilir. Bu hediye halıları sadece hediyelik olarak saklanabilecek boyutlarda ve desenlerde olabilir. Aynı zamanda kullanım için uygun büyüklük ve desenlerde de olabilir. Özellikle ağır bir üslupta dekore edilmiş klasik salon dekorasyonunda el dokuma halı modelleri son derece doğru bir seçim olabilir.

El dokuması halıların özellikleri nelerdir?

Makine halıları piyasaya çıkmadan önce tüm halılar el dokumasıydı. Halı tezgahlarında günlerce ilmek ilmak dokunan bu halılar dilediğiniz renk ve desenlere sahip olurdu. Makine halılarına göre çok daha ince detaylara dikkat edilerek hazırlandığı ve el emeği olduğu için hazırlanması oldukça uzun bir süre alan bu halılar günümüz modern halılarına göre çok daha kalın ve doğal olarak da ağır olurdu. Hala el dokuma halılar bu tarz özelliklere sahiptir. Diğer makine halılarına göre çok kalın ve ağır olan bu halılar, yıkandığında ya da temizlendiğinde oldukça zor kurur. Yün ve doğal iplikler ile yapıldıkları için ıslandıklarında bulunduğu yerden kaldırıp havalandırmak gerekir. Yoksa kısa bir süre içerisinde küflenme yapabilir. Eğer bir süre yüm halıları bir yere kaldıracak ve kullanmayacaksanız tıpkı yün kazaklar gibi naftalinlemek gerekir. Aksi taktirde beklediği sürede güveler tarafından delik deşik yapılabilirler. El dokuması bu halıların günümüz modern halı özelliklerine uyarlanmış kaymaz tabanlı,saçakları olmayan hallerini de hemen hemen her yerde bulabilirsiniz.

El dokuması ipek halıların özellikleri

Ipek halılar genelde kullanım için olarak değil de süs ve hediye olarak üretilmektedirler. Kullanılan malzemenin çok pahalı olması sebebi ile değeri inanılmaz yüksek olan ipek halıları en ünlü sarayların en ünlü salonlarında görmek mümkündür. Herhangi bir portreden çiçek desenlerine kadar birbirinden farklı desen ile dokunabilen bu halılar çok uzun ömürlüdür. Halı modelleri hakkında daha fazla bilgi almak için  modern halı modelleri yazımıza göz atabilirsiniz

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir