Diğer

Modern ağaç Ev Modelleri

Ağaç, kolay şekil alabilen doğal ve sağlıklı bir materyal olduğu için çok uzun yıllardır ev yapı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Her ağaç türünün kendine has özellikleri vardır. Bazı ağaçlar dayanıklılığı ile ön plana çıkarken bazı ağaçlar ise daha çok esnek olma özellikleri ile ön plana çıkarlar. Ahşap ev mimarisinde kullanılan malzemeler ihityaç duyulan tarza göre ağaç seçilerek kullanılır. Bu materyallerin kullanılarak yapıldığı ahşap evler ve ayrıca bir de ağaç evler vardır. Günümüzde hala kullanılan modern ağaç ev modelleri şehir içine inşa edilebilirken ağırlıklı olarak sayfiye alanlarında tercih edilir. Ahşap ev modelleri ise hemen hemen her yerde kullanılmaktadır.

Sıcak havalara da soğuk havalara da doğal çözüm

En eski çağlardan beri kullanılan ağaç ev mimarisi, sıcak ve soğuk hava için çok korunaklı olması sebebiyle bu kadar uzun ömürlü bir kullanım tarihine sahiptir. Modern ağaç evlerde olduğu gibi eski ağaç ev modellerinde de bölgesine göre küçük değişiklikler yer almıştır. Asya kıtasında özellikle Tayland ve Çin bölgelerinde ağaç ev kültürü inanılmaz gelişmiştir. Eski yerleşim bölgelerine baktığınız hemen hemen tamamı ağaç evlerden oluşan şehirler gözünüze çarpar. Günümüzde bile beton kirişler üzerine oturtulmuş ancak içi ve dışı tamamen ahşap kaplama olan bina modelleri tercih edilmektedir. Modern mimarinin geleneksel mimari ile buluştuğu alanlarda kullanılan stiller daha çok bölgenin özelliklerini yansıtır. Muson yağmurları ile mücadele etmek zorunda olan Asya kıtasında tek katlı, kocaman ve dik çatılı ağaç evler yaygındır. Ağaç evlerin üzerinde kesinlikle suyu tutmayan, direk aktarımı yapan mekanizmaların bulunması gerekir. Ayrıca bu bölgelerde su tutmayan be kolay kuruyan ağaçlar tercih edilir.

Bölgesel ağaç ev modelleri

Ağaç ev yapımında bölgesine has özellikleri olan ağaçlar tercih edilmelidir. Her bölgenin kendine has özellikleri ve iklimi olduğu gibi kendine has ağaçları da vardır. Bölgenin özelliklerini yansıtan bir ağacı yapı malzemesi olarak kullandığınızda yaptığınız ev de uzun ömürlü ve sağlıklı olur. Aynı zamanda doğa ile uyumlu olan bu evin bahçe ve peyzaj düzenlemesini de kolaylıkla yapabilirsiniz. Farklı tarzlarda ev modelleri hakkında bilgi almak için modern taş ev modelleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir