Genel Dekorasyon

Minimal Ev Dekorasyonu İpuçları

Minimal Ev Dekorasyonu İpuçları ile son dönemlerin en popüler dekorasyon akımını yaşam alanlarınıza taşıyabilirsiniz. Minimal dekorasyon denildiğinde az ancak kullanışlı eşyalar ile dekore edilmiş yaşam alanları akla gelmektedir. Sade bir tasarım oluşturmak istiyorsanız sizler de yaşam alanlarınızdaki tüm odaları minimal dekorasyon fikirleri ile modern bir alan haline dönüştürebilirsiniz. Minimal dekorasyon stilini tam anlamı ile yapabilmek için detaylara önem vermeniz gerekmektedir. Hem düzenli hem de modern bir görünüm oluşturmak minimal dekorasyon için dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardandır.

 

 

 

 

 

 

 

 

Minimal Ev Dekorasyonu İpuçları

 

Gereksiz Eşyaları Kaldırın

Minimal ev dekorasyonunda esas amaç az ancak işlevsel mobilyaları ve eşyaları kullanmaktır. Bunun için ihtiyacınız olmayan ve kullanmadığınız tüm mobilyalarınızı kaldırmanın tam vakti. Eviniz için sadece temel eşyaları almanız minimal ev dekorasyonu için atabileceğiniz ilk adım olabilir.

Naturel Ve Soft Renkleri Kullanın

Minimal dekorasyonun en etkili detaylarından biri de renk kullanımıdır. Minimal dekorasyon içerisinde kullanacağınız renklerin biraz daha soft ve nötr renklerden olmasına dikkat etmelisiniz. Canlı ve karmaşık renkler kesinlikle minimal dekorasyon içerisinde yer almamaktadır. Pudra, soft mavi ve krem tonları minimal dekorasyon içerisinde en sık tercih edilen renk çeşitleri arasında yer almaktadır. 

İşlevselliği Ön Planda Tutun

Minimal dekorasyonu yaparken gösterişli eşyalardan kaçınmanız gerekmektedir. Bu dekorasyon akımının hedefi ise sadece sade ve işlevsel kullanım sunan eşyaların tercih edilmesidir. Bunun için odayı doldurmak adına fazla eşya almaktan kaçınmalısınız. Büyük bir alanı minimal olarak dekore etmek istiyorsanız boş olan alanlara küçük ancak etkili dokunuşlar yapmalısınız.

Ferah Alanlar Öncelikli Olmalıdır

Dekorasyonunuzda kullanacağınız tüm parçaların birbiri ile uyumlu olması ferah bir alan oluşturmak için oldukça etkilidir. Sadelik her zaman daha dingin bir ortam oluşturacaktır. Kendinizi evinizde huzurlu ve rahat hissetmek istiyorsanız minimal dekorasyon tekniğini tercih edebilirsiniz. Göz yorucu bir görünümden uzak ve oldukça ferah bir alanda sizler de kendinizi daha mutlu ve dingin hissedebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etkili Aksesuarlar Seçin

 

Minimal dekorasyon her ne kadar az eşya mantığı ile geliştirilen bir dekorasyon tekniği olarak bilinse de tabi ki aksesuarlar olmadan tamamlanmıyor. Sizler de daha sade bir alana etkili bir dokunuş yapmak için mobilyalarınız ile uyum içerisinde olan aksesuarları tercih edebilirsiniz. 

Minimal Dekorasyonda Doğru Işık Önemlidir

Doğru bir aydınlatma sadece minimal dekorasyon için değil tüm dekorasyon stillerinde oldukça önemlidir. Ancak minimal dekorasyon stilinde daha çok tek bir aydınlatma tekniği kullanılmamaktadır. Çoklu ışıklar ve bölgesel aydınlatmalar minimal stil içerisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Gözü yormayan ışıklandırma sistemleri ile ve doğru bir açı kullanarak mobilyalarınızı daha etkili bir şekilde ön plana çıkartabilirsiniz. 

Perde Seçimine Dikkat

Minimal dekorasyonda her zaman en sade ve düz perdeler kullanılmaktadır. Mobilyalarınız ve zemin renginiz ile kontrast renklerde bulunan perdeler ile odanızı tamamlayabilirsiniz. İnce tül perdeler yerine stor perdeleri de bu dekorasyon stili içerisinde tercih edebilirsiniz. 

Küçük Ve Soft Halılar Seçin

Zeminin tamamını kaplayan halılar bazı minimal dekorasyon tarzları içerisinde tercih edilmektedir. Ancak kanepe veya köşe takımı önüne sereceğiniz küçük ve soft tonlardaki bir halı ile daha modern bir görünüm elde edebilirsiniz. 

Evinizin Her Yerinde Minimal Stili Kulanın

Bir ev dekorasyonu stilini yapabilmek için sadece tek bir odada bu stili kullanmanız yeterli olmaz. Banyodan mutfağa ve diğer odalarınızda da minimal stili tercih ederek bir bütünlük sağlayabilirsiniz. Minimal ev dekorasyonu sizlere ferah, kullanışlı ve oldukça modern yaşam alanları sunmaktadır. 

 

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir