Genel Dekorasyon

Dekorasyon İçin Fayans Nasıl Seçilir?

Dekorasyon İçin Fayans Nasıl Seçilir? Şık ve modern bir yaşam alanı oluşturmak için sadece mobilya ve aksesuar seçimlerine önem vermemelisiniz. Banyoya, tuvalete ve mutfağa modern bir görünüm kazandırmak için fayans seçimleriniz de büyük bir önem taşımaktadır. Fayans seçimlerinizde şıklığı ön planda tutarken gereksinimlerinize göre en uygun yapıdaki fayans modellerini tercih etmelisiniz. Ev dekorasyonu için tercih edebileceğiniz birbirinden farklı özelliğe sahip olan yüzlerce farklı fayans modeli bulunmaktadır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Fayans Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Renk Ve Model

 

Dekorasyonunuzu bütünlemek için fayans seçimlerinizde renk ve desen faktörlerine dikkat etmelisiniz. Kalite kalite fark edebilen fayans çeşitleri yüzlerce farklı model ve desen çeşitliliğine de sahiptir. 

Mutfak, banyo, tuvalet ve ara koridor gibi alanlar için sıklıkla tercih edilen fayanslarda modern tasarımlı ve desenli modelleri tercih edebilirsiniz. Daha gösterişli ve dekoratif olarak evinizi tamamlayacak olan desenli fayanslar ile istediğiniz şıklığı yakalayabilirsiniz. Açık renk fayans modelleri ışığı daha fazla yansıtacağı için alanın da daha ferah bir görünüm içinde olmasını sağlayacaktır. Banyo ve mutfak için en çok açık tonlardaki sade fayans modelleri tercih edilmektedir.

Parlak Ve Mat Fayans Çeşitleri

Genellikle parlak fayanslar en sık tercih edilen ürünler arasında yer almaktadır. Ancak son dönemlerde ev dekorasyon örneklerini incelediğimizde özellikle mat fayans modellerinin daha sık tercih edildiğini görebiliyoruz. Mat fayans çeşitleri parlak modellere göre daha az kaygan bir yapıya sahiptir. Özellikle banyonuz için yarı mat veya mat fayans modellerini tercih edebilirsiniz. Mat fayans modelleri aynı zamanda daha az aşınabileceği için daha uzun süreli bir kullanım sunmaktadır. 

Desenli Fayanslar

Sıradan fayanslardan sıkıldıysanız desenli ve koyu renkli fayans modellerini tercih edebilirsiniz. Özellikle modern bir ev dekorasyonu yapabilmek için son dönemlerde artık koyu tonlardaki mat fayanslar tercih edilmektedir. Siyah, füme gibi koyu tonlardaki fayans renkleri ile evinize asil bir dokunuş yapabilirsiniz. Mutfak için tercih edeceğiniz fayans modelleri ise diğer alanlara göre daha fazla çeşitliliğe sahiptir. Parlak ve ışıltılı fayanslar mutfak dekorasyonu için sıklıkla tercih edilmektedir. 

Evinizin ambiyansına uygun bir fayans modeli tercih ederek uzun süre evinizde değişiklik yapmak istemeyeceğinize eminiz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaliteli Ürünler

 

Fayanslar evlerde sıklıkla değiştirilen ürünler arasında yer almamaktadır. Bunun için de fayans seçerken hem şık hem de kaliteli bir ürün olmasına dikkat etmelisiniz. Maliyet açısından sizlere kullanım süresi boyunca sorun yaratacak kalitesiz yapıdaki fayanslardan uzak durmalısınız. Kimyasal temizleyicilere ve darbelere karşı dayanıklı olan fayans modelleri uzun süreli bir kullanım sunmaktadır. Temizlik yaptıktan sonra üzerinde su izi bırakmayan fayans modelleri yaşam alanları için daha kullanışlı olabilmektedir. 

Fayans Ebatları

Küçük fayanslar göz yorucu bir görünümün ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bunun yerine genellikle evler için orta büyüklükte fayans modelleri tercih edilmektedir. Her büyüklükte bulabileceğiniz fayans çeşitlerinin kullanım yerleri farklıdır. Büyük fayanslar genellikle zemin için tercih edilmektedir. Ancak küçük alanlar için duvarlarda da büyük fayanslar kullanılabilmektedir. Mutfak duvarı ve tezgah üzeri için küçük ve orta büyüklükteki fayans modelleri yeterli olacaktır. Zemin için ise her zaman geniş ve büyük ebatlardaki fayansları tercih ederek daha dinamik ve modern bir hava oluşturabilirsiniz. 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir