Diğer

Marshall İç Cephe Renk Kartelası

Türkiye’nin önde gelen boya firmalarından biri olan Marshall, renkleriyle insanın içini ısıtıyor. Her rengin farklı tonlarını kolayca bulabileceğiniz Marshall renk kataloğundan renk seçimi yapmak gerçekten kolay değil. Çünkü hepsi bir birinden güzel. Bu durumda neye göre tercih yapacağız gelin birlikte inceleyelim.

Öncelikle iç dekorasyonda renk tercihi dekorasyonun en ince ve en önemli noktalarından biridir. Renkler insanın psikolojisinden, sağlığına kadar çok fazla etkilere sahiptir. Bu noktaya özen göstererek zevkinize ve ev dekorasyonunuza uygun olan bir renk tercih etmeniz gerekmektedir.

Peki dekorasyonda kullanılan renklerin anlamları nelerdir?

Sarı ve Turuncu tonlarının ev dekorasyonunda kullanımı:

Sarı renk ev dekorasyonunda en çok mutfağa yaışan renk olmakla birlikte evin genelinde kullanılabilir. Sarı renk ,ışık rengidir ve sevinç, neşe, hareketlilik ve verimlilik kazandırır.

Fakat yeşile çalan sarı tonları hüznü çağrıştırdığı için iki rengin bir arada kullanılması karmaşık ruh haline neden olacağı için dikkatli kullanılmalıdır.

Turuncu renk ise; sarı ile kırmızın birleşiminden oluşan sıcak bir renktir. Turuncu rengin etkileri ise; heyecan, dinamiklik, mutluluk verici ve iç açıcı bir renktir. Turuncu renk gösterişi simgeleyen bir renk olduğu için salon ve mutfakta çok rahatıkla kullanılabilen renktir.

Yeşil ve Yeşil tonlarının ev dekorasyonunda kullanımı:

Yeşil renk doğanın rengi olması nedeniyle insana huzur ve güven verir. Yeşil rengi tercih eden kişiler, doğa dostu, dışa dönük, üretken ve hareketli yapıya sahiptirler. Yeşil rengi ev dekorasyonunda öncelikle mutfak, çalışma odası gibi üretkenlik gerektiren odalarda kullanılabileceği gibi huzur veren ve dinlendiren etkisinden faydalanılmak için de diğer bütün alanlarda da kullanılır.

marshall renk katologu, kartelası

Kırmızı ve Pembe tonlarının ev dekorasyonunda kullanımı:

Kırmızı renk en parlak renklerin başındadır ve insan üzerinde en kuvvetli etkilere de sahip bir renktir. Kırmızı renk ev dekorasyonunda çok yoğun kullanılırsa huzursuzluk, güvensizlik gibi olumsuz etkiler oluşturur. Kırmızı renk dekorasyonun en iddialı renklerinden olmasına karşılık çok kontrollü şekilde kullanılması gerekir.

Pembe renk temizliği, saflığı, neşeyi ve sevimliliği çağrıştırdığı için kız çocuklarının rengi olarak benimsenilmiştir. Ayrıca pembe renk romantizmin ve aşkın rengidir. İnsanı sakinleştirir ve huzur verir. Bu nedenle çalışma odaları için çok uygundur. Ayrıca 2015 yılının en moda rengi,2014 yılında olduğu gibi, pembe ve tonlarıdır. Artık bu sayede pembeler kız odalarının sınırlarından çıkıp tüm ev dekorasyonunda kullanılabilir hale gelmiştir.

Mavi Rengin ev dekorasyonunda kullanımı:

Mavi renk, sonsuzluğu, özgürlüğü ve huzuru çağrıştırır. Rahatlık ve huzur vererek sakinleştirir. Mavi rengi tercih eden kişiler genellikle sakin, düzenli, güvenilir, sadakat sahibi, barışçıl ve içe dönüktür.

Bu etkileri nedeniyle dinlenme, çalışma odaları ve yatak odalarına en uygun renklerden biridir.

 

 

 

rn

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir