Bahçe Dekorasyonu

İşlevsel Bir Bahçe Nasıl Oluşturulur?

Bir ev mimari planı hazırlanırken bu evin tüm kısımları detaylıca düşünülür. Hangi kısmının neye hizmet edeceği, nasıl bir tarzı olacağı, ne tarz dekore edileceği bile düşünülür. Evin mimarisi nasıl olursa olsun siz evi aldıktan sonra tamamen kendi tarzınıza göre özel dekorasyonunuzu kendiniz yaparsınız. Belki pencerelerin yerlerini değiştirmek, kapıları küçültmek ya da büyütmek kolay değildir ancak yine de tüm tasarımı baştan kendinize göre düzenlemeniz mümkündür. Kendi özel isteklerinize göre tamamen sizin planlamanız gereken asıl alan ise bahçelerdir. Bahçe planlamasında da temel konu işlevselliktir. Eğer sadece bahçem var demek için bir bahçe sahibi olmuyorsanız, yazın büyük bir kısmını hatta kışın bir çok zamanını bile bu bahçede geçirmek istiyorsanız harika bir bahçe dekorasyonu yapmanız gerekir. Öyleyse aklınıza gelecek ilk soru ne olur, tabiki işlevsel bir bahçe nasıl oluşturulur. Çünkü bahçenizin alanı büyük de olsa küçük de olsa, tamamen size ait müstakil bir bahçe de olsa apartmana ait apartmanlar arasında kalan minik bir alan da olsa buradan harikalar yaratabilirsiniz. Küçük büyük tüm bahçelerde kullanabileceğiniz bilgiler nelermiş bakalım.

Öncelikle karar verin, nasıl bir bahçe?

Nasıl bir bahçeniz olsun istiyorsunuz. Bu soru bahçenizin fiziksel özellikleri ve büyüklüğünden bağımsızdır. Çünkü en küçük bahçeleri de en büyük bahçeleri de belli bir tarzda dekore edebilirsiniz. Sürekli partiler düzenleyeceğiniz yaz kış barbekü yapıp tüm sevdiklerinizi davet edebileceğiniz sosyal bir paylaşım alanı bahçe mi, yoksa işten çıkıp gelince tek başınıza oturup gökyüzünü seyredeceğiniz bir kaç kadeh bir şey içerek günün yorgunluğunu atabileceğiniz bir bahçe mi istiyorsunuz? Huzur dolu dakikalar için en az eşya, en fazla yeşil, en fazla çiçek ve ağaç mı lazım size yoksa dünyanın en leziz içeceklerini hazırlayabileceğiniz şık bir bar mı? Yoksa tüm bunların dışında zen bahçesi, uzak doğunun o sakinliğini hatırlatan japon bahçelerinden mi istersiniz? Minik süs havuzlarının şırıl şırıl sesleri arasında yoga yapacak, meditasyon yapacak sert zeminler mi hazırlamak lazım? Bu sayabildiğimiz ve şu anda aklımıza gelmeyen onlarca bahçe tarzı arasından hangisinin sizin için uygun olduğuna karar verin. En önemli işlevi bahçenin sizi mutlu etmek olmalıdır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir