Banyo Dekorasyon

Evlerinize Şıklık Katacak Banyo Dekorasyon Fikirleri

Evin en çok kullanılan alanlarından biri olan banyolar, doğru ürünler seçilerek hem kullanışlı hem de şık bir hale getirilebilir. Banyonun atmosferini doğrudan etkileyen fayansların hangi renk ve tasarıma sahip olacağı dekoratif açıdan en önemli konulardan biridir. Bununla birlikte doğru banyo dolabı, duşakabin, aplik ve ayna seçimi ile banyoları olduğundan çok daha ferah ve şık gösterebilmek mümkündür. Bu yazımızda evin genel atmosferi ile bütünlüğünü koruyacak ve daha rahat bir kullanım alanı sağlayacak en güzel banyo dekorasyon fikirlerini sizler için derledik. İşte bu sezonun trendi olan banyo dekorasyon örnekleri! 

Yeni Sezonun Banyo Fayans Modelleri ile Trendi Yakalayın

Banyo fayans modelleri, alanın genel atmosferini önemli ölçüde değiştiren bir etkiye sahiptir. Bu nedenle banyo dekorasyonuna fayans seçimi ile başlanması önerilmektedir. Fayansların dekoratif açıdan etkisi dikkate alınırken nem ve rutubeti engelleyici özellikleri de göz ardı edilmemelidir.  

Fayans tercihinde dikkat edilmesi gereken ilk husus banyonun genişliğidir. Nitekim küçük banyo dekorasyonu yapmak için kolları sıvayanlara açık renkli ve sade ürünleri tercih etmeleri önerilmektedir. Büyük banyolarda ise renk ve tasarım seçeneği daha çeşitlidir. Kısacası fayanslar, her tarza ve alana uyum sağlayabilen tasarımlarıyla tüketicilere oldukça geniş bir seçenek yelpazesi sunmaktadır.  

 

Sezonun trendlerine ayak uyudrumak isteyenlere ise metro fayans modellerinin son yıllarda daha çok tercih edildiğini söylemek gerekir. Renkli metro banyo seramik modelleri ile retro tarzda bir dekorasyona imza atılabilmektedir. Bununla birlikte son dönemde en çok tercih edilen banyo fayans modelleri arasında calacatta da yer almaktadır. Banyolarda modern bir görünüm isteyenlerin mutlaka göz atması gereken modellerden biri olan calacatta, beyaz zemin üzerinde bulunan gri ve damarlı görünümüyle ferah ve aydınlık bir atmosfer yaratmaktadır. 

Banyo Dolabı Seçerken Renklere Dikkat Edin

Banyo genellikle evin en küçük alanıdır. Ancak aynı zamanda evin en çok kullanılan ve zaruri alanlarından biridir. Bu nedenle banyoları en verimli haliyle kullanabilmek için dolap tercihleri büyük bir öneme sahiptir. Küçük bir banyoya sahip olanların dolaplarını mutlaka duvara monte ettirmeleri ve açık renkleri ön plana çıkartmaları önerilmektedir. Beyaz, fildişi, şampanya ve mine renkleri, küçük banyoları daha aydınlık ve ferah bir görünüme kavuşturacaktır. Öte yandan pastel tonlar kullanarak banyolara daha retro bir atmosfer kazandırmak mümkündür. Modern banyo dekorasyonu yapmak isteyenlere ise dolap rengi tercihinde gri ve kurşuni tonları tercih etmeleri tavsiye edilmektedir. Gri banyo dekorasyonu bu sezonun gözde alternatiflerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca modası asla geçmeyen siyah beyaz banyo dekorasyonu da zamansız bir tasarıma sahip olmak isteyenlerin her zaman ilk tercihidir. 

Aplik Modelleri ile Banyonuzda Farklı Bir Hava Yaratın

Banyoları olduğundan çok daha geniş ve ferah bir görünüme kavuşturabilmek için farklı aydınlatma seçenekleri bir arada kullanılabilir. Banyo aydınlatmasında yalnızca tavan lambasının kullanılması yeterli olmamaktadır. Banyo aydınlatmalarını küçük dokunuşlarla destekleyerek bambaşka bir dekorasyona imza atılmasını sağlayan aplikler aynı zamanda kullanıcılarına büyük bir konfor alanı sunmaktadır. Aynaya baktığında daha canlı ve net bir görünüm elde etmek isteyenlere özellikle aynanın sağına ve soluna iki banyo apliği yerleştirmeleri önerilmektedir. Apliklerin ayna üzerine yerleştirilmesi daha yaygın bir kullanım olsa da görüntünün netliğini etkileyeceği için aynanın yanlarında konumlandırılmaları daha doğru olacaktır. Bununla birlikte banyolarda öne çıkarmak istenilen herhangi bir detayın altına bir aplik yerleştirilerek o alan vurgulanabilmekte, aynı zamanda farklı ışık tonlarıyla daha hacimli bir görünüm sağlanabilmektedir. 

Doğru Ayna Seçimi ile Banyonuza Derinlik Katın

Banyonun en temel unsurlarından biri olan aynalar, doğru tasarım ve büyüklükte tercih edildiği takdirde kullanım kolaylığı sağlamanın yanı sıra alanın ferah bir atmosfere kavuşmasını sağlayacaktır. Banyo aynası seçiminde dikkat edilmesi gereken ilk şey genel dekorasyonu destekleyici ve tamamlayıcı ürünlerin alınması gerektiğidir. Banyoların tarzına göre kare, dikdörtgen veya yuvarlak bir ayna tercih edilmelidir. Aynanın ebadı büyüdükçe ışığı yansıtma oranı da artacağı için ferah bir görünüm elde etmek isteyenlere daha büyük bir ayna kullanmaları önerilmektedir. Bununla birlikte ayna çerçevesinin rengi ve kalınlığı da banyo dekorasyonu için oldukça etkilidir. Banyonun genel renk paletine uygun tonlarda bir çerçeve seçilmesi ve çerçevenin mümkün olduğunca ince olması alana derinlik katacaktır. 

Kullanışlı Duşakabin Modelleri ile Banyonuz Küçükse Yer Kazanın 

Banyonun yapı taşlarından biri olan duşakabinler, doğru tasarım tercihiyle hem dekorasyonu destekleyecek hem de kullanıcılara daha geniş bir  konfor alanı sunacaktır. Özellikle küçük banyolu evlerde duşakabin tercih edilirken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki banyonun geometrik şekline göre bir duşakabin seçmektir. Küçük banyolarda şeffaf malzemelerden üretilmiş kare duşakabinler daha ferah bir görünüm yakalanmasını sağlayacaktır. Büyük banyolarda ise dikdörtgen ve desenli duşakabinlerin tercih edilmesinde bir sakınca yoktur. Bununla birlikte duşakabin seçimi yaparken birinci sınıf kalitede silikon ve fitil kullanılan ürünlerin tercih edilmesi önemlidir. Bu sayede uzun ömürlü bir duşakabine sahip olunacaktır. 

Tüm bu banyo dekorasyon ürünleri sayesinde kusursuz bir atmosfer yaratmak mümkündür. Sizlerle paylaştığımız bu 5 pratik öneriyi dikkate alarak modası asla geçmeyecek ancak sezonun trendlerine de uycak bir banyo dekorasyonuna imza atabilir, günün yorgunluğunu çıkardığımız banyolara gereken özeni gösterebilirsiniz! 

 

Bohem yatak odası dekorasyonu yapmanın püf noktaları bu yazımızda sizleri bekliyor!

Yeni sezonun en popüler mutfak tezgah arası fayans modelleri bu yazımızda sizleri bekliyor!

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir