Diğer

Evinizin Elektrik Faturasını Minimuma İndirecek 10 Altın Öneri

Değişen ekonomik koşullar, hayat pahalılığı, faturalara yansıyan yüksek rakamlar hepimizin belini büktü farkındayız. Daha tasarruflu olabilmenin yollarını arıyoruz. Bu yollardan biri de elektrik faturasını minimalize etmek. İşte size evinizin elektirik faturasını minimuma indirecek 10 altın öneri. 

1. Programlanabilir Termostat Kullanın.

Evlerimizdeki en büyük masraflarımızdan biri kışın ısınmak, yazın ise serinlemek tabi ki bu durum kişisel tercihlere bağlı olarak da değişebiliyor. Tükettiğiniz enerjiyi azaltabilir, ısıyı arttırma veya düşürme dürtüsüne direnerek elektrik faturanızı azaltabilirsiniz. Ancak bazı durumlarda bu pek de mümkün değil. Böylesi durumlarda programlanabilir bir termostat kullanabilirsiniz. Bu cihazla sıcaklığı manuel olarak ayarlanmanıza gerek kalmadan belirli saatlere göre kolayca programlayabilirsiniz.

Bu durum, termostatın otomatik olarak değişiklikler yapmasına olanak sağlarken ısıtma ve soğutma giderlerini de azaltacaktır. Böylelikle elektrik faturanızı minimuma indirebilirsiniz. Bu termostatlar, evinizde kimsenin olmadığı ya da uyuduğunuz zamanlarda sıcaklığı daha uygun seviyelere indirerek tasarruf sağlayabilir.

2. Evinizde Ekstra Yalıtım Malzemeleri Kullanın.

Kış aylarında, dış sıcaklığın soğuk olması, ev içindeki konforu tehdit edebilir. Bunun birçok nedeni olabilir, ancak en yaygın olanlardan biri zayıf izolasyondan kaynaklanmaktadır. Yalıtım, evinizin sıcaklığını, hem soğuk aylardaki sıcaklığı, hem de yaz aylarındaki soğukluğunu korumasını sağlayan bir önlemdir.Üstelik bu özelliği sayesinde yalıtım, enerji ve sonuçta paradan tasarruf etmenizi sağlar. Sonuç olarak, ısıtma ihtiyacını ve elektrik faturanızın maliyetini azaltmak için duvarlarınızdan borularınıza kadar evinizdeki yalıtımı kontrol etmek önemlidir. Su ısıtıcınızın kış aylarında çok çalışmasını engellemek ve boruların donmasını önlemek için boruların etrafına ekstra yalıtım bile yapabilirsiniz.

3. Duruma Uygun Kıyafetler Giyin.

Evet, bu önlem tuhafmış gibi gözükebilir ancak yıl boyunca evinizde rahat etmenin en etkili yollarından biri, çok fazla para harcamaksızın giyinmektir. Kendi evinizin rahatlığındayken, kış aylarında biraz daha fazla kalın giyinmekte tereddüt etmeyin ya da yaz ve ilkbaharda kısa kollu bir t-shirt  ve kısa bir şort giyinin. Kıyafetlerinizde ayarlamalar yaparken, sıcaklığı düzenleyen herhangi bir elektrik tasarruf cihazı kullanmadan nasıl hissettiğinizi yönetebilirsiniz. Bu, elektriğinizi gereksiz yere çalıştırmanızı önlerken rahat hissetmenizi de sağlayan bir yöntem.

4. Hava Filtrenizi Değiştirin.

Temizlik işinize devam ederken, hava filtrenize dikkat ettiğinizden emin olun. Hava filtresinin amacı, toz, polen ve tüy gibi artıkları yakalamak ve temiz havayı soğutma ve ısıtma sistemi boyunca dolaştırmaktır. Bu, enerji tasarruflu merkezi hava ısıtma sistemlerinin anahtarı olan uygun çalışma düzeninde tutmaya yardımcı olur. Hava filtrelerinizi değiştirme işlemi, sisteminizin kirli filtreli bir sistemden daha az enerji harcayan sisteminizin en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olur. Bu, sistem klimanızın yapması gereken işi azaltır, böylece enerji tasarrufu sağlar ve elektrik faturanıza ödeyeceğiniz tutarı azaltır.

 5. Şofbenin Sıcaklığını Düşürün.

Ev içinde ısıtma ve soğutma maliyetine yaklaşmak için ikinci bir unsur ise şofben. Bu, çamaşır makinelerinin ve bulaşık makinelerinin yanı sıra lavabo ve duşlara sıcak su dağıtılmasından sorumlu olan cihazdır. Giderin bir kısmı, bir tankta ılık su deposu muhafaza eden ısıtıcıdan gelir. Tanksız su ısıtıcıları var, ancak şofbenler evlerde çoğunlukla bir tankla geliyor. Sıcaklığı birkaç derece düşürerek, elektrik faturanızdan bir miktar para tasarruf edebilirsiniz.  Isıtıcılar için ideal sıcaklık 120 derece Fahrenayttır.  Tatile çıkmanız ya da evinizden uzakta uzun bir süre geçirmeniz durumunda, giderken su ısıtıcısını kapatmak para kazanmanın bir başka yoludur.

6. Aletleri Stratejik Olarak Kullanın.

Cihazlarınızı stratejik olarak kullanmak, elektrik faturanızı düşürmek için çabalarken, yaptığımız işlerde daha verimli olmamızı sağladığından çok yararlı olabilir. Bu, bulaşık makinesinden çamaşır makinesine kadar her şeyin masraflarını azaltmak için etkili bir yöntemdir. Bunun bir örneği, daha uzun süre sıcak kaldığından, enerji tüketimini en aza indiren etkenler arasında beklemek yerine arka arkaya kıyafetlerin kurutulmasıdır. Bulaşıkları yıkarken bile, yıkamadan önce makineyi sadece kısmen doldurmak yerine tamamen doldurarak elektrik faturanızı düşürebilirsiniz. Stratejiler, özellikle mevcut tüketim davranışlarınıza bağlı olarak değişebilir, ancak bunları akıllıca kullanmak için elinizden gelenin en iyisini yapmak cebinize para koymanın kesin bir yoludur.

7. Giysileri Soğuk Suyla Yıkayarak Elektrikten Tasarruf Edin.

Çamaşır yıkama işlemi çok önemlidir ve enerji söz konusu olduğunda, onu daha verimli hale getirmenin birkaç yolu vardır. Bunu yapmak için en iyi yöntemlerden biri, giysilerinizi yıkarken kullandığınız suyun sıcaklığını ayarlamayı içerir. Makinanıza sıcak su sağlamak için, şofbenin sıkı çalışması ve önemli miktarda elektrik kullanması gerekir. Bu enerji kullanımı, çamaşırlarınızı soğuk suyla yıkayarak hafifletilebilir ve bu durum size bu kadar pahalıya mal olmaz.

8. Kapı ve Pencereleri Sızıntılara Karşı Kontrol Edin.

Kapı ve pencerelerinizi sızıntı, açıklık ve kırılmış contalar açısından kontrol etmeniz kesinlikle çok önemlidir. Zaman geçtikçe bu açıklıklar evimizde belirir ve tespit edilemez, çevremiz üzerinde çok fazla etki yaratabilir ve en büyük olasılıkla yüksek bir elektrik faturasına katkıları olabilir. Pencerelerinizde ve kapılarınızdaki contaları, kapıları gerektiği gibi değiştirmek, evinize soğuk havanın içeri girmesini veya sıcak havanın dışarı kaçmasını önler. Bu sizi gereksiz para harcamaktan alıkoyacak ve evinizin genel sıcaklığını artıracaktır.

9. Cihazlarınızın Doğru Çalıştığını Kontrol Edin.

Düzgün çalışmayan aletler, evinizde bir enerji tüketimidir. Onları en iyi durumda tutmanın bir yolu, onları düzenli olarak kontrol etmekten ve onları kullanmaktan ibarettir. Tüm cihazların temizlendiğinden, onarıldığından ve düzenli bir programda düzgün çalıştığından emin olun. Daha büyük birçok cihaz için tek bir yıllık kontrol yapılması yeterlidir ve kontrol zamanı maliyetli olsa da, gereksiz elektrik kullanımından tasarruf edeceğiniz aşikar.  Cihazlarınızı basitçe değiştirmeyi tercih ediyorsanız, verimliliğe odaklanan yöntemlerle bunu yaptığınızdan emin olun.

 10. Ön Ödemeli Bir Elektrik Faturası Planı Düşünün.

Sıkça tartışılmayan bir seçenek, yalnızca kullandığınız elektrik için ödeme yapma seçeneği sunan bir elektrik şirketi ile uzun vadeli bir sözleşmeden ön ödemeli servis planına geçme olasılığıdır. B, durum elektrik kullanımlarını azaltmaya çalışanlar veya belirli bir bütçe dahilinde kalmaya çalışanlar için faydalı olabilir çünkü hizmet yalnızca ödemeler noktasına kadar sağlanmıştır. Zamanla, hane halkları kullanım koşullarını ve enerji kullanımındaki ani nedenleri izleyebilecek, bu da enerji kullanımı için ileriye dönük planlama ve bütçe planlamalarını daha iyi yapabileceklerdir. Beklenildiği gibi, mevsimsel değişimler meydana gelmekte ve bu nedenle bu koşullara dikkat edilmesi, yıl boyunca tasarruflu olmada fayda sağlayacaktır.

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir