Genel Dekorasyon

En Kullanışlı Oda Bölme Yöntemleri

Oda bölme yöntemleri, çok eski zamanlardan beri farklı versiyonları ile kullanılmaktadır. Özellikle eski dönem saraylarında, soylu evlerinde, farklı coğrafyalarda farklı özellikteki bölme malzemeleri ile kullanılmıştır. En kullanışlı oda bölme yöntemleri hangi odanızı hangi amaçla böldüğünüze bağlı olarak değişir. Bizim coğrafyamızdaki klasik ev mimarisi anlayışında kocaman salonlar yapılır. Salon için bu kadar büyük bir alan ayrıldıktan sonra geri kalan odaların büyüklüğü ve kullanışlılığı pek önemsenmemektedir. Geniş salonları daha kullanışlı bir hale getirmek için çok farklı oda bölme yöntemleri kullanabilirsiniz. Bunların içerisinde boncuktan perdeler, ev içi jaluzi modelleri gibi daha basit ve portatif özelliklere sahip bölme araçları olduğu gibi, köpük duvarlar gibi daha kalıcı ve profesyonel bölme araçları da vardır.

Odayı bölmek için kullanılabilecek malzemeler

En kolay uygulanabilir olanı ve en uygun fiyatlı olanların başında tabiki paravanlar gelir. Paravanlar ile büyük salonlarınızın bir kısmını farklı bir konseptte, diğer kısmını çok farklı bir konseptte dekore edebilirsiniz. Ayrıca bu yöntemi salonunuzun ya da odanızın bir kısmını televizyon izleme, misafirlerinizi ağırlama, sosyal aktiviteleriniz için ayırırken diğer kısmını kitap okuma, ders çalışma, işlerinizi yapma gibi daha çok profesyonel aktiviteleriniz için ayırabilirsiniz. Eğer evinizde hobileriniz, hobi malzemeleriniz için ayrı bir yer yoksa odanızın içerisinde paravanla ayrılmış hobi bölümü de yapabilirsiniz. Bunun için farklı tarzdaki paravanları kullanabileceğiniz gibi aynı şekilde sık boncuklar ile örülmüş perdeler veya jaluzi tarzı perdeler de kullanabilirsiniz.

Farklı bölme stilleri

Bazı salonlar orta kısmına kapı yerleştirilmesi için oldukça elverişli bir sisteme sahiptirler. Yani bu salonları orta kısmından bir paravan ya da akordeon gibi açılır kapanır özellikleri olan sistemler ile kolaylıkla bölebilirsiniz. Bu alanı tam olarak iki farklı oda gibi bile kullanabilirsiniz. En güzel seperatör (oda bölücü) modelleri yazımızdan farklı tarz ve modellerde oda bölücü malzeme örnekleri görebilirsiniz. Aynı zamanda en kullanışlı oda bölme yöntemlerini farklı malzemeler ve örneklerle galerimizde görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir