Ev Aksesuarları

Dar Pencereler İçin Perde Modelleri

Avrupa’da ve Anadolu’nun çeşitli yerlerinde gördüğümüz mimari tarzlarda ev ne kadar büyük bir yapıya sahip olsa da dar pencere sistemi kullanılmıştır. Biz bu yazımızda tam bu tarz evleri olanlar için yani dar pencereler için perde modelleri konusunda bilgiler vereceğiz. Bu tarz pencrelerde hangi perde modelleri kullanılır, hangi tarz daha kullanışlı olur ve neden olur gibi tüm konularda bilgiler vereceğiz. Dar pencere tarzı genelde uzun yani yüksek pencerelerden oluşur. Yüksek tavanlı evlerde ağırlıklı olarak kullanılan bu tarz, ısıtma sisteminin gelişmediği kışların çok soğuk olduğu ve evlerin ısıtılmasının ciddi sıkıntı olduğu zamanlarda, daha az soğuğa maruz kalmak için tasarlanmıştır.

Dar pencereler ve küçük camlar için tül perde

Evin pencereleri ne kadar dar ve küçük olsa da dekoratif açıdan biz onları olduklarından daha büyük göstermeye çalışırız. Pencereleri büyük evler çok daha ferah ve konforlu bir hissiyat yaratırlar. Dar pencereleri veya küçük pencereleri olduklarından büyük göstermenin bir kaç püf noktası vardır. Birincisi dar pencereleriniz ne kadar yukarda kalsa da zemine kadar uzanmasa da, pencerenin bittiği yere kadar gelen kısa perde kullanmayın. Kısa perdeler, pencereleri olduklarından çok daha küçük gösterir. Özellikle önü boş olan yani önünde hiç bir eşya olmayan pencerelere kısa perdeler taktığınızda inanılmaz küçük görünürler. Bunun yerine uzun, yere kadar uzanan zengin perdeler kullanabilirsiniz. Uzun perdeler odaya zengin bir görünüm kazandırır. Dar pencere perde düzeneklerinde korniş kısımları pencereden çok daha uzun olmalıdır. Pencerenin kenarındaki boşluklara da duvarlara da perde yerleşitirin. Bu perdeler sayesinde penceler daha geniş görünür. Bu tarz kullanım örneklerini galerimizde farklı modelleri ile birlikte görebilirsiniz.

Düz ve çizgili perdelerin kullanım rahatlığı

Dar pencere tasarımları ile en uyumlu perde desenleri çizgili perdelerdir. Kareli ve çizgili perdelerin başını çektiği geometrik desen modası bu yıl tüm ortalığı kasıp kavurmakta. Durum böyle olunca da modanın en güzel kısımlarını alıp evlerimize uyarlamanın zamanı geldi. Perde modelleri hakkında daha fazla bilgi ve kullanım tarzlarının örneklerini görmek isterseniz en güzel salon perde modelleri yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca dar pencereler için seçtiğimiz perde modelleri de galerimizde sizleri bekliyor.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir