Banyo Dekorasyon

Banyo Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Mekan dekorasyonunda mekanın fiziksel özelliklerine bağlı olarak tasarlanan aydınlatma sistemleri dekorasyonda hayati önem taşır. Aydınlatma sistemlerinin önemi yatak odası dekorasyonundan mutfağa, salondan banyoya kadar hepsi için aynı önemi taşır. Tüm bu alanları aydınlatmasında nelere dikkat edilmelidir, aydınlatma sistemleri belirlenirken önemli olan nedir, nasıl avizeler ya da ışıklar kullanılmalı gibi soruların tamamının cevaplarını hazırladık. Ayrıca banyo aydınlatması nasıl olmalıdır konusundan özellikle bahsedeceğiz. Çünkü bu oda dekorasyonu artık ayrı bir önem kazandı. Tarihin en eski çağlarından beri yıkanma, arınma, taftiz olma veya abdest alma olarak adlandırılan yıkanma oldukça önemli bir olgudur. Avrupa yıkanmayı diğer milletlere göre çok geç keşfetmiş olsa da dünya çapında yıkanmak, arınmak ve temizlenmek için toplu banyolar, büyük hamamlar inşa edilmiştir. Düzenli olarak yıkanmak için gidilen bu hamamlar ve toplu banyolar dönemin önemli meselelerini konuşmak, planlar yapmak, bazı özel buluşturmaları gerçekleştirmek için sosyal alanlar olarak da kullanılmıştır. Zaman içerisinde her şeyin değiştiği gibi bu alışkanlıkların da değiştiğini gözlemlemek mümkün. Toplu banyolar ve kamu hamamları herkesin kendi evinde bulunan banyolara dönüştü. Bireyselleşen toplum spa merkezlerinin özelliklerini bile kendi banyosunda kendi alanında inşa etmeye çalışıyor. Biz bugünkü yazımızda modern banyolarından özelliklerinden ziyade modern banyo aydınlatmaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Banyo ışıklandırması modelleri nelerdir?

Modern banyo ışıklandırması modelleri bir kaç farklı çeşitten oluşur. Bu ışıklandırmaları nerelere yerleştireceğinize göre de model seçimi yapabilirsiniz. Banyolarda ilk olarak ana ışıklandırma yer alır. Genelde tepeye tavanın orta kısmına yerleştirilen bu ışık ana ışık olarak kabul edilir. Sarı renk ve tonlarında tercih edilen en kuvvetli lamba budur. Bunun dışında banyoda mutlaka farklı ışıklar da yer almalıdır. Mesela aynanın önünde aynın içinden ya da dışından farklı bir aydınlatma tarzı mutlaka kullanılmalıdır. Bazen yüzünüzü yıkamak yüzünüzü incelemek istersiniz. Bunun için banyodan daha uygun bir yer yoktur. Bu sebeple de banyo ışıklandırmasında detayları rahatlıkla görmemizi sağlayan farklı ışık seçenekleri bulunmalıdır. Banyo dekorasyonunda dikkat edilecek 20 unsur yazımız da size bu konuda oldukça ilham verebilir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir