Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Aydınlatması Nasıl Olmalıdır?

Ev ve mekan dekorasyonunun en önemli bölümlerinden bir tanesi de aydınlatma tasarımıdır. Aydınlatma ya da ışıklandırma tam anlamı ile özel dizayn gerektiren, tasarlanması ve planlanması gereken bir konudur. Harika mobilyalar ile döşenmiş, mükemmel bir renk uyumu yakalanmış bir alan dekorasyonu yeterli ışık almadığı yani karanlık olduğu için bütün etkisini kaybedebilir. Yine aynı şekilde mükemmel tasarımlı bir alan çok aşırı aydınlık olduğu, insanı rahatsız eden bir ışıklandırması olduğu için korkunç bir yere dönüşebilir. Ev dekorasyonunda tüm oda aydınlatmalarından sıra sıra bahsedeceğiz. Bugünkü konumuz ise yatak odası aydınlatması nasıl olmalıdır? Bu konudan bahsederken avizelerden, avize türlerinden ve lambalardan ziyade bu ışıkların konumlandırılmasından, renk tonlarından, sıcak ya da soğuk nasıl olması gerektiklerinden bahsedeceğiz.

Beyaz ışıklar bitti artık sarı ve tonları zamanı

Ilk çıktığı zamanlarda tasarruflu olmaları, klasik sarı ampullere göre çok daha az elektrik tüketmeleri sebebi ile her yerde kullanılan beyaz ışıklı tasarruf lambalar, bu lambaların sarı ışıkları çıktığı günden beri kullanımaz hale geldi. Beyaz ışığın o soğuk ve mesafeli havasını gördüğümüzde aklımıza sadece hastane ve hastane gibi ciddi, sıkıcı kamu binaları geliyor. Klasik sokak lambalarının bile sarı tonları ile değişitirildiği günümüzde evlerde neredeyse hiç beyaz ışık kullanan kalmadı. Bazı avizeler ve ışıkların kutusunda sarı ampuller ile kullanınız şeklinde notlar yer alır. Beyaz ışığa savaş açılan şu günlerde yatak odasında beyaz ışık kullanılması söz konusu bile değildir. Hatta bu odalarda ortamın havasını daha yumuşatması, soft ve sofistike bir hava katması için sarının bile sıcak sarı tonunu kullanmak gerekir. Yatak odası ışıklandırması bizi uykuya hazırlar. Eğer çok aydınlık bir ortam olursa kısa bir zaman bile geçirseniz çok hızlı bir şekilde uyarıcı etki yapar. Bunun sonucunda da sizi rahatsız edip uykuya dalma sürenizi geciktirir.

Peki oda aydınlatması kaç watt olmalı?

Bu sorunun direk bir cevabı yoktur. Çünkü kullandığınız ürüne ve özelliğine göre watt değişebilir. Bu odadaki ışığın gözü yormayan, sizi rahatlatan huzur verici bir renk tonu olması gerektiğini unutmayın.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir