Yemek Odası Dekorasyonu

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yemek Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır? Ayrı bir yemek odanız varsa gerçekten çok şanslı olduğunuzu söyleyebiliriz. Ancak geniş salonun bir bölümünü yemek odası şeklinde kullanacaksanız o zaman önerilerimize göz gezdirebilirsiniz. Misafirlerinizi ağırlamak veya sevdikleriniz ile akşamları keyifli ve samimi bir akşam yemeği için hayal ettiğiniz yemek odası dizaynını kolaylıkla hazırlayabilirsiniz.

Yemek odası dekorasyonu yaparken bazı püf noktalara dikkat etmenizde yarar olacaktır. Önceliğimiz keyifli ve ferah bir yemek yeme alanı hazırlamaktır. Bundan sonraki aşama ise şık ve kendinizi özel hissedeceğiniz bir alan tasarlamak olmalıdır. İşte tüm detayları ile yemek odası dekorasyonu nasıl yapılır ve nelere dikkat edilmelidir?

Yemek Odası Dekorasyonu Hazırlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yemek odası dekorasyonu hazırlarken her daim çözüme yönelik olarak basit ancak etkili detaylara öncelik vermelisiniz. Şık ve kullanışlı yemek masası, konsol, aydınlatma, zemin rengi ve döşemesi ile duvar renkleri dışında aksesuarlarınızı da bütünleyerek istediğiniz gibi bir yemek odası tasarlayabilirsiniz. Her bir detayın üzerinde durulmalı ve hepsi bir bütünlük oluşturacak şekilde seçilmelidir.

Spor Mu Klasik Mi?

Yemek odası için inceleyeceğiniz takımlar da tıpkı oturma odası ve salon takımları gibi spor ve klasik olmak üzere farklı modellerden oluşmaktadır. Eğer salonunuzun bir bölümünü yemek odası şeklinde ayırarak kullanacaksanız salon mobilyanız ile uyumlu bir model tercih etmelisiniz. Ancak ayrı bir yemek odanız var ise hareket alanınızı kısıtlamayacak ve çok göz yormayacak spor modeller ile daha keyifli bir oda tasarımı oluşturabilirsiniz.

Renk Seçimi

Yemek odası için seçilecek olan renklerin hem zarif hem de oda ile de uyumlu olması oldukça önemlidir. Eğer yemek odanız küçük ise alanı daha aydınlık gösterecek ve açık renklere yönelebilirsiniz. Ancak salon takımınız ile de uyumlu olan ve tarzınızı da yansıtabileceğiniz koyu renkleri de tercih edebilirsiniz.

İştah açıcı renkler olarak bilinen kırmızı, turuncu ve sarı ile bu renklerin tonları hem mutfak hem de yemek odası tasarımlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak çok daha sade ve zarif bir tasarım yapmak isterseniz soft ve pastel tonlarını bir arada da tercih edebilirsiniz.

Yemek Odası Mobilyası Nasıl Olmalı?

Yemek odasının ana parçası tabi ki şık bir yemek masası, konsol ve sandalyelerdir. Bunun için öncelikli olarak kaç kişilik bir yemek masası almak istediğinize karar vermelisiniz. Eğer misafirleriniz fazla ise 12 kişilik masalar geniş yemek odaları için ideal bir seçimdir. Ancak klasik olarak her evde 6 veya 8 kişilik yemek masalarının da tercih edildiğini söylemek gerekir.

Eğer yemek odanızı salon hariç olarak ayrı şekilde tasarlamak istiyorsanız sadece yemek masası ve sandalyeler odanın boş kalmasına neden olacaktır. Bunun için de konsol, büfe, servis arabası, vitrin gibi yemek odası için tamamlayıcı diğer mobilyaları da tercih etmelisiniz.

Geniş yemek odaları için dolap tarzındaki büfeler ve yatay şekildeki şık konsollar ile hayal ettiğiniz gibi şık ve çok kullanışlı bir yemek odası hazırlayabilirsiniz.

Yemek Odası Konseptleri

Diğer tüm odalarda olduğu gibi yemek odası tasarlarken de belirli bir konsept ışığında ilerlemenizde yarar olacaktır. Konsept seçmeniz yemek odanız için tercih edeceğiniz renkler için de sizlere fikir sunacaktır. Evinizin genel dekoru ile de uyumlu olmasına dikkat ederek modern yemek odası dekorasyonu stillerine göz atabilirsiniz.

Göz yormayan ve en önemlisi de kullanışlı bir yemek odası dekorasyonu hazırlamak için farklı stilleri modern mobilyalar ile bir arada kullanabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir