Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Dekorasyonunda Doğal Taş Kullanımı

Modern teknoloji mimari ve inşaat konusunda inanılmaz imkanlar sunuyor. Genelde demir iskele üzerine kurulan yeni bina mimarileri, bina ne kadar yüksek olursa olsun esneyebilir nitelikte oluyor. Bu esneklik de binaların depremlerde zarar görmesini, yıkılmasını engelliyor. Japonya gibi uzak doğu ada ülkelerine bunca deprem olmasına rağmen gökdelenlerin çok büyük bir kısmının neredeyse hiç zarar görmüyor olmasının sebebi budur. Ancak bina inşaatının temelini demir iskelet üzerine kurmak da bu binalarda herhangi bir yangın durumu olduğunda yangının hızla yayılmasına sebep oluyor. Ayrıca söndürmesi ve durdurması da oldukça zor bir hale geliyor. Demir, tuğla ve beton kullanımı ortaya çıkmadan önce kullanılan inşaat ve yapı malmemeleri ise taşlzardı. Bulunulan bölgenin özelliklerine göre seçilen, kayadan kopma veya doğal özellikler gösteren taşlar yapı malzemesi olarak kullanılmaktaydı. Bir çok otoriteye göre en sağlıklı ve sağlam yapı malzemelerinden olan taşların zaman içerisinde ev yapımında kullanımı azaldı. Bu azalmanın en önemli sebebi ise bulunması ve taşınması zor olmasıydı. Daha kolay ulaşımı olan beton ve çimento hızla taşların yerini aldı. Doğal taşların evlerde yapı malzemeleri olarak kullanıldığı zamanlar da yerini süsleme, dekorasyon malzemesi olarak kullanılmasına yerini bıraktı.

Ev dekorasyonunda doğal taş kullanılmaya başlanması

Taşı her ne kadar yapı malzmesi olarak artık kullanmasak da hayatımızdan da çıkaramadık. Hiç değilse duvarlarımız taş görünümlü olsun dedik ve taşları evimizin iç dekorasyonuna aldık. Yatak odası dekorasyonunda doğal taş kullanımı dahil tüm odalarımızda dekoratif amaçlı doğal taşları kullanmaya başladık. Taşların da özellikle doğal taşların tıpkı renkler gibi etkileri olduğunu, bu etkilerin hem fiziksel anlamda hem de psikolojik anlamda olduklarını biliyoruz. Odanın ısısını, havasını doğrudan etkileyen taş dekorasyonu ışıklandırmasını, rengini ve aydınlık olup olmamasını da etkiler. Yatak odası dekorasyonunda taş kullanımı oldukça doğrudur. Bunun en önemli sebebi odanın ısısını ayarlamasıdır. Doğal taşlar duvarlarda kullanıldıklarında oda içerisinde yazın ılık ve serin, kışık sıcak bir hava yaratırlar. Bu hava fiziki havadır. Yatak odasının çok aşırı sıcak olmaması sağlıklı bir uyku uyunmasını sağlar.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir