Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak Odası Dantel Modelleri

Oturma odasından salona hatta mutfağa kadar tüm odalar için dantel hazırlanabilirken en fazla dantel çeşidi olan oda yatak odasıdır. Yatak odası dantel modelleri içinde yastık kılıfı uçlarından yatak örtülerine, pike takımlarından ara çarşaflarına, dantel yorgan ucundan nevresim kılıflarına kadar onlarca farklı dantel modeli bulunur. Seri üretim ve konfeksiyonun hayatımızın her alanına bu kadar fazla girmesi sonucunda el emeğinin neredeyse ortadan kalkmasına inat hala el yapımı danteller kullanılmaya devam ediyor. Isteyenler için hazır üretim danteller de var. Tıpkı el yapımı gibi duran iğne oyalarını bile hazır bulmak mümkün.                                                       

Bir yastıkta kocayanlara, dantel yastık uçları

Eskiden beri söylenen allah bir yastıkta kocatsın sözü artık pek geçerli değil. Eski zamanlarda gelin ve damadın uzun bir yastıkta beraber yatıyor olmasından ileri gelen söz, herkesin kendi yastığında yatmaya başlaması ile tarih oldu. Ancak tarih olmayan şey ise, o yastık yüzünün ucunda danteller. Gündelik nevresimlerde kullanılmasa bile misafir nevresimlerinde hala bir çok evde dantel işlemeleri bulmak mümkün. Tığ işi dantellerin yanında iğne oyası danteller de kullanılıyor.

Üşengeçlere kolay yatak odası dantel modelleri

Bir dantel modeli içerisinde ne kadar farklı motif varsa o kadar zor bir danteldir. Minik motiflerin ayrı ayrı örüldüğü ve sonrasında arasına çeşitli örgüler örülerek birleştirilen danteller en zor dantel modelleridir. Kolay dantel modelleri ise kocaman ve tek parça olarak örülen, kare ya da yuvarlak tek model büyük motif dantellerdir. Tek parçalı kolay dantelleri yatak örtülerinde ve ara çarşaflarında kullanabilirsiniz.

Farklı şekillerdeki yatak odası dantelleri

Yastık yüzü uçlarında ve yatak örtülerinde üçgen danteller en fazla tercih edilen modellerdir. Ancak komodin üzerlerinde ya da pike takımları üzerlerinde ise yuvarlak dantel modelleri tercih edilir. Bu dantellerin örülmesi kolay olduğundan diğerlerinden iki tane örene kadar yuvarlak olanlarından çok daha fazla sayıda örebilirsiniz. Yılan gibi birbirini saran dantellerin yanında daha kalın tığlar ve daha kalın ipler ile örülmüş danteller de vardır. Birbirinden farklı yatak odası dantel modelleri için galerimize göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir