Mutfak Dekorasyonu

Türkiye’nin En Ünlü İç Mimarlarından Mutfağınız İçin Doğru Fayans Modelini Seçmenizi Sağlayacak Tavsiyeler

Mutfak, hiç şüphesiz evlerimizin en özel bölümlerinden. Peki hemen her gün yemek yaptığımız, bazen kahve veya çay demlemek için girip çıktığımız mutfağımızı daha gösterişli hale nasıl getirebiliriz? Bu sorunun cevabı, mutfak fayans modelleri arasından yapılan doğru seçimde yatıyor. Birbirinden renkli ve cazip seçeneklere sahip mutfak fayans çeşitleri arasında seçim yapmakta zorlanıyorsanız, sizler için hazırladığımız rehber niteliğindeki yazımızdan ilham alabilirsiniz.  

Mutfak Duvarları Fayans mı Olmalı?

 

Mutfağınız için fayans seçerken aklınızda bulunması gereken ilk şeylerden biri, kolay temizlenebilir özelliğe sahip olması. Beyaz mutfak fayansı bu noktada daha çok ilgi gerektirse de endişe etmeyin! Çünkü fayans, zaten yapısı gereği oldukça kolay temizlenebilen bir malzeme. Bu sebeple mutfak duvar fayans modelleri tercihi sırasında dikkat etmeniz gereken asıl nokta derz aralıkları. Mutfak seramikleri veya fayansları arasındaki derzler, özel macunlarla doldurulduğu için boşlukların küçük olması temizleme aşamasında size büyük kolaylık sağlayacak. Elbette bu kolaylık, mutfak duvar seramiği modelleri için de geçerli.

Mutfak Fayans Renkleri Arasından Hangisi Tercih Edilmeli?

 

Mutfakta tercih edeceğiniz fayansların malzeme kalitesi kadar rengi de çok önemli bir unsur. Evin ruhunu ve yaşam tarzını yansıtan yeni model mutfak fayansları için renk seçerken, özellikle koyu tonları tercih etmeye gayret edin. Koyu renklerin, mutfağınızı daha modern ve şık göstereceğinden emin olabilirsiniz. Standardından vazgeçemeyenler için ise beyaz mutfak fayansı en iyi seçenek olacak. Bu renk, mutfak fayans fiyatları açısından uygun olması ve her tonda mobilyaya uyum sağlaması sebebiyle  en çok tercih edilenler arasında göz kırpmaya devam edenlerden. Mutfak ara fayansları seçimi sırasında da es geçmemeniz gereken bir detay var. Bu da beyaz mutfak dolap arası fayans modelleri ile bütünlüğü sağlamak! Çünkü mutfak dolabı arası fayansların birbirinden farklı renkte olması, ortaya çıkan estetik görüntünün bozulmasına sebebiyet veren ilk detaylardan.

Mutfağın duvarları için renk seçimini yaptıktan sonra sıra zeminde. Mutfak yer fayans modelleri, beyaz başta olmak üzere birbirinden renkli opsiyonlar sunuyor. Bu noktada, mutfak yer fayansı ile duvarların uyumunu yakalamak tamamen sizin elinizde. Tabi mutfak dolabı fayanslarını göz ardı etmemek koşuluyla.

Mutfak Zemini Nasıl Olmalı?

 

“Duvarlar tamam. Mutfak ara fayansları tamam. Peki mutfak yer döşemeleri nasıl olmalı?” sorusuna gelirsek de bunun oldukça kısa ve net bir cevabı var: Mutfağın zemini, duvarlar ile uyum içerisinde olmalı. Fayans ile kaplanmış bir duvarın zeminini bu malzemeden ayrı düşünmek olmaz. Bu noktada mutfak zemin fayans modellerine mutlaka göz gezdirilmeli. Renk çeşitliliğinin yanı sıra mutfak yer fayans fiyatları da günümüzde her bütçeye uygun seçenekler sunduğu için bu konuda tamamen özgür davranabilirsiniz. 

Mutfak taban fayans modelleri size uygun değilse yönünüzü seramiğe çevirin. Seramik mutfak fayans modelleri size bu konuda birbirinden farklı seçenekler sunacaktır. Bu açıdan zeminde tercih edebileceğiniz seçenekler arasında balık sırtı seramik döşeme göze çarpan modellerden. 

Gösterişli ve Modern Mutfak Fayansları

 

Kim mutfağının hem modern hem de gösterişli olmasını istemez ki? Eski dönemlerde tek tip mutfak fayansları modelleri arasından seçim yapılıyor ve böylece neredeyse her ev benzer görünüme sahip oluyordu. Çağın ilerlemesiyle birlikte yeni mutfak fayans modellerinde de neredeyse sınırsız seçenek ortaya çıkmaya başladı. Günümüz çağına uygun ve modern anlayışa sahip en güzel mutfak fayansları arasında üç boyutlu, vintage ve mozaik modeller bayrağı devraldı. Özellikle üç boyutlu mutfak fayansları, üzerinde resmedilen görsellerin çok gerçekçi durması sebebiyle sıkla tercih edilmeye başlandı.  Tezgah fayans modelleri ile de oldukça uyum içerisinde olan  üç boyutlu ve modern görünüme sahip çeşitleri ise vintage ürünler takip ediyor.

 

Siyah yatak odası dekorasyonu yapmak isteyenlere tavsiyeler bu yazımızda!

Yeni sezonun en trend Amerikan mutfak modelleri bu yazımızda sizleri bekliyor!

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir