Mutfak Dekorasyonu

Mutfağınız Dört Dörtlük Olsun! Tezgah Arası Fayans Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mutfağınızın görünümü, tüm gününüzün enerjisini belirleyebilir. Günün büyük bir bölümünü geçirdiğiniz bu mekan; acı tatlı sohbetlerin edildiği, leziz yemeklerin yendiği ve dostlarla dedikodu heyecanının yaşandığı küçük bir mabeddir. Tam da bu nedenle mutfak dekorasyonu; ruhunuzu, enerjinizi ve içtenliğinizi yansıtacak şekilde yapılmalıdır. Bu düzenlemelerde pek çok farklı aşamadan söz etmek mümkündür. Zeminde yapılacak fayans tercihlerinden duvar bordürlerinin desenine, mutfak dolaplarının kulp stilinden perdenin kalınlığına sayısız detay bulunur. Fakat, mutfak dekorasyonu yaparken en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biri, tezgah ile dolap arasındaki fayans seçimidir. Fayansın tezgah ve dolaplarla uyumlu olması hem mutfağın daha güzel görünmesini sağlayacak hem de göz yorulmasını engelleyecektir. Dolayısıyla tezgah arası fayans seçerken bir takım şeylere dikkat etmek, mutfağı çok daha kullanışlı ve güzel bir hale getirmektedir. 

 

Mutfak Tezgahı İçin Doğru Fayans Seçimi Nasıl Yapılmalı?

 

Kullanışlı ve zarif bir mutfak için, tezgah arası fayans seçimi büyük bir önem arz eder. Tezgah arasında fayans kaplama yaparken dikkat edilmesi gereken pek çok husus bulunur. 

⦁ Mutfak tezgahının; dolaplara ve yer fayanslarına göre uyumu, bütçe, temizlik gibi durumlar; seçeceğiniz ürünü doğrudan etkilemektedir. Örneğin fayanslar, mutfak bütününe uyum sağlamazsa göz yorucu olabilir. 

⦁ Suya dayanıklı mutfak tezgah arası fayans modelleri mutfağı oldukça kullanışlı bir hale getirmektedir. 

⦁ Çamaşır suyu, bulaşık deterjanı gibi kimyallara karşı dayanıklı kaplamalara sahip tezgah arası fayanslar çabuk kirlenen mutfakların kurtarıcısı olmaktadır. 

⦁ Seçilen fayansların mutfağın genel renklerine de uygun olması için dikkat etmek gerekmektedir. Parlak renklerden oluşan bir mutfak için beyaz tezgah arası fayans, mat renkler içeren bir mutfak için ise gri tezgah arası fayans kullanılabilir. Renk seçimi, ufak bir ayrıntıymış gibi görünse de aslında mutfağınızın genel havasını belirleyecek önemli etmenlerden birisidir.

⦁ Fayans seçiminizi, mutfağınızın genel dekorasyonunun bir parçası olarak yapacaksanız aynı konsepte uygun olmasına dikkat etmelisiniz. farklı doku ve stiller bir araya geldiklerinde, beklediğiniz etkiyi yaratmamanın yanı sıra sizi mutfağınızdan uzaklaştırabilir. 

⦁ Estetik tamamen görecelidir. Tezgah arası fayans seçiminizde çeşitli sitelerden, videolardan fikir alarak yapabilirsiniz. Fakat aslolan sizin zevkinizdir. Çünkü mutfağınızda zaman geçirecek olan sizsiniz… 

 

Mutfak Tezgah Arası Seramik Modelleri

 

Mutfağa en güzel görüntüyü veren detaylardan biri de mutfak tezgah arası seramik taşları modelleridir. Doğal taş görünümleriyle, bulundukları mekana adeta nefes aldıran taş görünümlü seramikler; kahve, krem, beyaz tonlarından meydana gelen bir renk yelpazesine sahiptir. Doğal görünümleri sebebiyle sevilerek kullanılan bu ürünlerde, çok fazla girinti olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, mutfak tezgah arası seramik modellerini, dolaplara ve mutfaktaki diğer eşyalarla uyumuna dikkat ederek seçmek oldukça önemlidir. Böylece mutfağınız, karşısına geçip izleyebileceğiniz bir güzelliğe kavuşacaktır. En önemlisi de mutfakta geçirdiğiniz zamandan keyif alabilmenizdir. Her baktığınızda aydınlıklarıyla içinizi ışıtan birbirinden şık seramikler, dostlarınızla muhabbetinizi derinleştirmek için ufak aydınlatmalara da ihtiyaç duyarlar. Hem dekoratif bir görünüm katmak hem de tezgah üstü işlerinizi daha rahat yapabilmeniz için minik spotlar yerleştirmek yeterli olacaktır. 

Bunun yanı sıra seramik ve fayansların suya ve temizlik ürünleri içerisindeki kimyasallara karşı dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması kirlenen mutfağın daha kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Özellikle tezgah arasında yer verilen fayans ve seramikler, mutfak temizliğini inanılmaz derecede kolaylaştırır. Kaygan yüzeyleri sayesinde yağ ve kirlerin tutunmasını zorlaştıran seramik ve fayansların yüzeyi, tek bir el hareketiyle kolayca temizlenebilmektedir. 

 

 

Modern yatak odası dekorasyonu yapmak istiyorsanız hemen tıklayın!

Kullanışlı ve şık banyo dekorasyon fikirleri bu yazımızda sizlerle!

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir