Genel Dekorasyon

Pencereye Göre Perde Modelleri Seçimi

Evimizin süsü pencerelerimiz, pencerelerimizin süsü de perdelerimizdir. Bir ev perdesiz ve halısız olduğunda ev gibi olmaz, yeni taşınılmış ya da başka bir yere taşınmak için toplanımış hissi yaratır. Ev dekore ederken perde seçmek ayrı bir iştir. Dışarıdan bakıldığında sadece bir perde seçimi olarak görünse de aslında doğru perdeyi seçmek oldukça zordur. Herhangi bir oda için kullanacağınız perdeyi seçerken bir çok kriteri aynı anda düşünmek zorundasınız. Pencerenin büyüklüğüne, tavanın yüksekliğine, pencerenin yüksekliğine, gün içerisinde ne kadar güneş aldığına ve ısı durumuna ayrı ayrı bakmak zorundasınız. Tüm bu özelliklere göre farklı perdeler üretildiği için işiniz hem kolay hem de zordur aslında.

Perde modellemesi

Perde modellemesi yapan perde tasarımcıları vardır. Bu tasarımcılar evimize gelip gün içerisinde nerelerden nasıl ışık aldığına bakar. Gece vakti odada ne yaptığımızı ve ışığı nasıl yansıtan bir perdeye ihtiyacımız olduğunu tespit eder. Bu perde tasarımcıları odanın büyüklüğüne ve sizin beklentilerinize göre çeşitli tespitler yapar. Yani sizin daha büyük görünen bir oda mı yoksa daha cool görünen bir oda mı istediğinize bağlı olarak değişik renklerde perde modellemesi yaparlar. Köşeyi dahi içine alabilen geniş perde modellerinin yanında tam pencereye göre olan küçük perde modelleri de vardır. Kocaman kadife perdelerden oluşan gösterişli kruvaze perdelerin yanında en sade düz renkli jaluzi perdeler de vardır. Modelleme yapılırken dikkat edilmesi gereken temel kriter odanın özellikleridir. Bunun yanında sizin odayı nasıl göstermek istediğiniz de ikinci önem sırasındadır.

Dar pencereler için perde modelleri

Dar pencereler için perde modelleri ikiye ayrılır, birincisi bu pencerelerin etrafında devam eden kanatları varmış yani pencereler olduğundan büyükmüş hissi veren perdelerdir. Ikincisi ise minimalist, tam olarak pencerenin boyunda yeni trend perde modelleridir. Bu iki perde tasarımını da dar pencereler için kullanabilirsiniz. Ancak pencerenizi olduğundan büyük göstermek istiyoranız tavandan yere kadar uzanan çift kanat perde almalısınız. Iki kanadı pencerenin tam pervazlarının geldiği yere kadar getirip pencereyi ortada açık bırakmanız gerekiyor. Isterseniz cam kısmına tül ya da base perde kullanabilirsiniz. En güzel salon perde modelleri de size perde seçimi konusunda fikir verebilir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir