Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfaklar İçin Perde Modelleri

Evin en önemli kısımlarından olan sevgili mutfaklarımız bazen dar, bazen küçük, bazense hem dar hem küçük olabiliyor. Durum böyle olunca da bize bu mutfakları maksimum performansta kullanmak kalıyor. Dar ve küçük mutfaklar için dekorasyon fikirlerinde yaratıcılığın sınırlarını zorlayan tasarımlar karşımıza çıkıyor. Çünkü mutfak tasarımında sadece şunu şuraya koyalım, bunla bunu kombinleyelim, bu renk daha büyük gösteriyor böyle yapalım demenenin dışında akıllıca tasarlanmış eşyalar bulunmalıdır. Mutfak köşelerini, pencere pervazlarını, kapı arkalarını, geniş dolapların içlerini en ince ayrıntılarına kadar kullanabilme imkanı suran dahiyane tasarımlara ihtiyacımız vardır. Mesela mutfağınızda köşeleri değerlendirebilen bir çekmece tasarımı olduğunu düşünün, harika olmaz mıydı? Kaşıklarınızı, çatallarınızı, bu tarz küçük aletlerinizi yerleştirebileceğiniz bir çekmece size alandan tasarruf sağlamanın yanında bir de yaratıcı tasarım olanağı sunardı.

Mutfak mobilyaları, masaları tamam da peki perdeler?

Dekorasyonda halı ve perdeninin ne kadar önemli olduğunu, bu detaylar olmadan dekorasyonun tamamlanmamış olduklarını daha önceki yazılarımızda belirtmiştik. Şimdi küçük mutfak dekorasyonunda perdelerin rolünden bahsedelim. Mutfak perdeleri genelde çilekli, elmalı armutlu desenlerden oluşuyordu. Zamanla daha cool desenlerin yerini aldığı perdeler renk olarak açık renk tonlarından pek vazgeçmedi. Renk açısından küçük mutfaklarda da açık renk perde tonları kullanmak doğrudur. Küçük mutfaklar genel olarak açık renk tonlarındaki malzemeler ile döşenmelidir, bundan daha önce de bahsetmiştik. Özellikle eğer duvarlar fayanssa açık, parlak fayanslar tercih edilmeli, eğer fayans değilse yine açık parlak renk tonları tercih edilmelidir. Buna paralel olarak da açık renk perdeler hem uyumlu olur hem de geniş bir hava vermesi açısından doğru olur.

Gelelim perdelerin şekillerine

Perde boyları, kullanılacakları odanın fiziki özelliklerine göre belirlenmelidir. Uzun ve geniş perdeler geniş alanlarda zengin bir hava yaratır. Mesela salonlarınızdaki pencereleri daha büyük göstermek istiyorsanız ve salonunuz da büyükse kesinlikle kocaman perdeler kullanabilirsiniz. Ancak küçük mutfaklarda mümkün olduğunca küçük perdeler kullanılmalıdır. Kruvaze tarzı yer kaplayan perdelerin mutfağa girmesinin bile mümkün olmadığı durumlarda imdadınıza mükemmel tasarım stor perdeler yetişir. Daha fazla perde tasarımı için mutfak perde modelleri yazısına göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir