Oturma Odası Dekorasyonu

Oturma Odası Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Oturma odası bir çok aile için ev içerisinde en fazla zaman geçirilen alanlardan bir tanesi hatta ilkidir. Bu denli sık kullanılan bir odanın dekorasyonu da diğer oda dekorasyonlarından bir tık da olsa daha önemli olabilir. Misafirlerinizi ağırladığınız, aileniz ile zaman geçirdiğiniz kimse yoksa yalnızlığın tadını çıkardığınız bu oda dekorasyonunda mobilyalar ve aksesuarlar kadar önemli bir ayrıntı daha vardır, aydınlatmalar! Ev dekorasyonu denince akla bol bol mobilya dekorasyonları gelse de aydınlatma bahçeden banyoya, balkonlardan tüm odalara evin her yerinde çok ama çok önemlidir. Sıcacık bir ambians yakalamak ya da loş ve havalı bir oda yaratmak için ihtiyacınız olan tek şey doğru aydınlatma sistemleridir. Peki bu konu bu kadar önemiyse oturma odası aydınlatması nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabını şu şekilde olmalıdır diye vermek doğru olmaz. Ihtiyaçlara, zevklere ve maddi imkanlara göre değişebilen aydınlatma fikirleri hakkında genel olarak bazı şeyler söylenebilir.

Oturma odası aydınlatmasında farklı yaklaşımlar kullanın

Daha önce de söylediğimiz gibi herkesin zevki, tarzı, hayat tarzı farklıdır. Tüm bu farklılıkları karşılayabilmek adına farklı yaklaşımlar, farklı bakış açılarına ihtiyacımız var. Oturma odasında direk ışıktan rahatsız olacağınız televizyon ya da film izlerken kullanabileceğiniz abajur tarzı aydınlatmalara yer vermelisiniz. Aynı zamanda tavana gömülü, oldukça ışık veren aydınlatmalar ile misafirlerinize yemek keyfi yaşatabilirsiniz. Ailesinin yanında ders çalışmayı sevenleri unutmamak adına odaya büyük bir masa lambası yerleştirebilirsiniz. Kitap okumanızı kolaylaştırması için hareket edebilen ayaklı lambalardan kullanabilir, salonun bir kısmına gerçek mumları veya mum görünümlü lambaları yerleştirebilirsiniz. Böylelikle oda dekorasyonundaki aydınlatmalar duruma göre her türlü ihtiyacı karşılayabilir hale gelmiş olur.

Ambiyans oluşturmak için duvar aydınlatmaları

Çok aydınlık olmayan bir oturma odası dekorasyonu planladıysanız ve duvarlarınızda şık tablolar varsa, duvarlara yerleştirilen minik aydınlatmalar ile bu tabloları ortaya çıkarmak harika bir fikir olabilir. Odanızda istediğiniz ambiansı yaratmanızı sağlayacak bu lambalar şık ve kullanışlıdır. Aydınlatma konusunda bu bilgiler bana yetmedi daha fazla fikre ihtiyacım var derseniz en geniş bilgiler oturma odası aydınlatma fikirleri yazımızda sizleri bekliyor.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir