Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dolap Düzenlemede İşinize Yarayacak 10 İpucu

Mutfaklar dolapları evimizin içinde düzenlemesi en zor ve çok kullanıldığından dolayı en çabuk karışan bölümleridir. Biz de sizlerin işini kolaylaştırmak için 10 adımda mutfak düzeni nasıl olur? Konusu hakkında çok değerli bilgileri bir araya getirdik.

1- Mutfağınızı Sınıflandırın!

Mutfak dolabı düzenini oluşturmak için mutfağımızın temel parçası olan tabakları bardakları tencereleri kaşıkları birbirinden ayırmamız gerekmektedir. Her malzeme için mümkün olduğunca ayrı kullanım alanları oluşturmalıyız.

2- Bardaklar için Özel Alanlar Oluşturun

Mutfak dolaplarınızın içinde bardaklara her zaman ayrı bir bölüm oluşturmalısınız. Mutfağınız küçükse ve yeteri kadar dolabınız yoksa bardak düzenleme rafları çok işinize yarayacaktır.

3- Tabaklar Simetrik Olsun

Dolaplarınızın içinde tabaklarınızı büyükten küçüğe doğru yerleştirmek hem düzenli görünüp simetri kazandıracak hem de alandan tasarruf etmiş olacaksınız.

4- Tencere Kapakları için Ayrı Alanlar

Tencere kapakları mutfak dolapları içinde her zaman karışıklık yaratır. Tencere kapaklarınızı düzenli tutmak istiyorsanız kapaklarınız için ayrı bir dolap yaptırabilir ya da dolap kapaklarınıza asacağınız tel raflarla bu karışıklıktan kurtulabilirsiniz.

5- Baharatlıklar Size Yakın Olsun

Baharatlıklarınız için yemek yaparken kullandığınız alana en yakın bölümde depolama ve düzenleme alanı oluşturmalısınız. Çok kullandığınız baharatların el altında olması işiniz kolaylaştırıp size zaman kazandıracaktır.

6- İstifleme Alanları Oluşturun

Mutfak dolaplarınızda soğan ve patatesinizi saklamak için yeterli bölüme sahip değilseniz, ayrı bölümlerde istifleme alanları oluşturmayı denemelisiniz.

7- Eşya İçine Eşya Koyun

Yıkamalık doğramalık plastik kaplarınızı iç içe koyup mutfak dolaplarınızın içinde yer tasarrufu yapabilir daha düzenli bir görüntü elde edebilirsiniz.

8- Temizlik Malzemeleri Çocuklardan Uzak, Size Yakın Olsun

Mutfakta kullandığınız deterjanları yüksek bölümlerde tutmalıyız. En çok kullanılanlar ön tarafta az kullanılanlar arka tarafta duracak şekilde düzen oluşturmalısınız.

9- Kaşık Çatal Takımları için Ayrı Çekmece

Kaşık ve çatal düzeniniz için ayrı bir çekmeceye ihtiyacınız olacaktır. Yemek yaparken kullandığınız kepçeleri kaşıklarınızın yanında konumlandırabilirsiniz.

10- Erzak Dolabını Unutmayalım

Tuz şeker makarna gibi kuru gıdalarımızı düzenlemek en önemli konulardan bir tanesidir. Yemek yaparken kullanılacak malzemeler her zaman el alında olmalıdır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir