Yatak Odası Dekorasyonu

Modern Yatak Odası Aydınlatma Sistemleri

Yatak odası, ev içerisinde aydınlatması en önemli odaların başında gelir. Sağlıklı ve temiz bir uyku için odanın havası, sıcaklığı, kokusu ne kadar önemliyse ışıklandırması da aynı şekilde önemlidir. Sıcacık renklerle bezenmiş nevresimlerin arasında kitap okumak, bazen ders çalışmak, bazen sohbet etmek için farklı ışıklara ihtiyaç olur. Tüm bu ihtiyaçları beraber karşılayabilen modern yatak odası aydınlatma sistemleri vardır. Dileyinin rahatça kitap okuyabildiği odada isteyen de uyuyabilir. Aynı zamanda yatak odasında televizyon bulunan, televizyon izlemeyi sevenler için de farklı özelliklerde aydınlatma imkanları söz konusudur.

Yatak odası renkli aydınlatma sistemleri

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bazı renkler iştahı açtığı için fast food gibi yiyecek markalarında sık sık kullanılıyor. Mavi gibi bazı renk tonları güven verici olduğu için telekominikasyon sektöründe bol bol kullanılıyor. Ev döşemesinde ve dekorasyonunda da aynı şekilde bu renkler özelliklerine göre farklı alanlarda kullanılabiliyor. Nasıl ki odaların boya badanasını yaparken renklerin bu özelliklerine dikkat ediliyorsa ışıklandırma sistemleri yapılırken de buna dikkat edilmesi gerekir. Sarı renk doğadan yansıyan güneşin rengidir. Bu sebeple de ışıklandırmada güvenle kullanılabilir doğada beyaz ışık olmadığı için ev aydınlatmasında mümkün olduğunca beyaz ışığa yer verilmemelidir. Tasarruflu lambaların sadece beyaz ışık modellerinin çıkması ile yaygınlaşan beyaz ışık kullanımını sarı tasarruflu ışıklar değiştiriyor. Tabi bu doğal ışık renklerinin dışında mor gibi mavi gibi kırmızı gibi renklerde de yatak odası ışıklandırması yapılıyor. Bu tarz renklerdeki ışıklar genelde asma tavan içerisine yerleştirilip direk göze gelmesi engelleniyor. Ayrıca renkli ışıkların altında kitap okumanın çok zor olduğunu, gözü aşırı derecede yorduğunu da hatırlatalım.

Yatak odası led ışıklandırma

Led lambalar hastane gibi ışığın çok güçlü etkisinin gerektiği alanlarda kullanılmaya başlandı. Gömme lambalar ve asma tavan modellerine girmesi ile de evlerde dekorastif özellik olmaya başladı. Yüksek aydınlatma gücü sayesinde düşük voltajlı lambaların tercih edilmesi led ışıklandırmada daha uygundur. Aydınlatma sistemleri hakkında daha fazla bilgi ve örnek için yatak odası aydınlatma fikirleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir