Genel Dekorasyon

Modern Ev Duvar Kağıtları

Çok eski zamanlardan bu yana iç mimari alanında büyük bir yere ve öneme sahip ev duvar kağıtları, sadece dekoratif bir malzeme olmasının yanında mimarinin iklim ile uyum sağlamasında önemli bir yapı malzemesi olarak da yer almıştır. Günümüz modern ev duvar kağıtları eski zamanlarda kullanılan kağıtlara göre hem yapı bakımından hem de tasarım bakımından çok daha teknolojiktir. Çok eski mimariye sahip tüm konut ve saray mimarisinde asla terk edilmeyen duvar kağıtları hala ilk günkü ilgiyi görmektedir. Çok eski binaların duvarlarının zamana meydan okumasında en büyük etki duvar kağıtlarınındır. Çünkü bu kağıtlar duvarların nem almasını ve zaman içerisinde içinden yıkılmaya başlamasını engelleyen en önemli etkendir. Hatta bazı duvar kağıtları alanın içerisinde bulunan nemi emerek binanın kuru ve sağlıklı kalmasını da sağlar.

En şık izolasyon malzemesi, ev duvar kağıtları

Kuzey avrupanın soğuk ve ıslak ikliminde şık binaları bu hava koşullarından korumak kolay değildi. Ayrıca merkezi ısıtma sisteminin olmadığı ve ısınma imkanlarının oldukça kısıtlı olduğu bu zamanlarda ortamın sıcaklığını sağlamak için farklı yollar bulmak gerekti. Işte tam bu noktada birbirinden şık ve gösterişli duvar kağıtları devreye girdi. Günümüzde bina mantolama ve izolasyon olarak bilinen bu işlemin çok eski versiyonları o zamanlar duvar kağıtları ile yapıldı. Binanın duvarlarını soğuğa ve neme karşı koruması için kaplanan kağıtlarda ortamın dekorasyonunu daha farklı gösterecek birbirinden farklı desenler kullanıldı. Yerine göre çok ünlü ressamların tablolarını kıskandıracak desenlerdeki bu kağıtlar en ünlü sarayların duvarlarını süsledi. Günümüzde hala kullanımda olan ithal duvar kağıtları hala küçük çapta da olsa izolasyon malzemesi olarak kullanılmakta.

Isteyene yerel isteyene ithal duvar kağıtları

Bundan çok kısa bir süre öncesine kadar ev dekorasyonun önemli parçası olan duvar kağıtlarının çok büyük bir kısmı yurt dışından ithal edilmekteydi. Bunun en önemli sebebi avrupanın ev duvar kağıtlarını bizim ülkemizden çok daha eski zamanlardan beri kullanıyor olmasıydı. Ancak günümüz teknolojisi sayesinde ülkemizde de en az yurt dışından gelenler kadar kaliteli ve çeşitli duvar kağıtları üretilmeye başlandı. Duvar kağıtları hakkında farklı bilgiler almak için en modern taş desenli duvar kağıtları yazımıza göz atabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir