Yatak Odası Dekorasyonu

Küçük Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Küçük yatak odası dekorasyonu fikirleri ile sizler de yatak odalarınızı daha şık ve stil sahibi bir oda haline getirebilirsiniz. Yatak odalarının dekorasyonu çaba gerektiren bir iştir. Özellikle küçük bir yatak odasına sahip iseniz dekorasyon ürünlerini oldukça doğru seçmeniz gerekir.

Sıkıcı ve yorucu bir yatak odasına sahip olmak istemiyorsanız küçük yatak odası dekorasyonu fikirlerine göz atabilirsiniz.

 

Minimalist Mobilyalar Tercih Edin

Minimalist mobilyalar son dönemde dekorasyon içinde oldukça sık tercih ediliyor. Sizler de hem sade hem de şık bir yatak odası dizayn etmek istiyorsanız minimalist mobilyaları tercih edebilirsiniz. 

Gereksiz ve büyük mobilyaları tercih ederek yatak odanızı daha boğucu bir alan haline getireceksiniz. Bunun için gereksiz mobilyaları satın almak yerine daha küçük ve kullanışlı eşyaları tercih edebilirsiniz. 

Bazalı Yatak Depolama İçin Yeterlidir

Yatak odasında fazla kıyafetlerinizi kaldırmak için ekstra bir dolaba ihtiyacınız kalmayacak. Nevresim gibi kaldırmak istediğiniz eşyalarınızı yatağın altına kaldırabilirsiniz. Bazalı yataklar sizleri depolama sorunundan kurtaracaktır. 

Aynı şekilde altı çekmeceli yeni baza modelleri de depolama ve saklama alanları için en ideal mobilyalardan biridir.

Yuvarlak Hatlı Mobilyalar Seçin

Yatağınız, komodininiz ve gardırobunuz yuvarlak kesimli hatlara sahip olmalı. Bu sayede görünümü sayesinde daha yumuşak bir hava elde edeceksiniz. Yuvarlak kesimli mobilyalar daha geniş ve ferah ortam yaratacaktır. 

Açık Gardırop Sistemleri İle Farklılık Yaratın

Gardıroplar genelde evde en büyük alana sahip olan mobilyalardan biridir. Bunun yerine açık raf sistemi ile kıyafet odası hazırlayabilirsiniz. Küçük yatak odasının duvarlarını değerlendirmek için açık raf sistemleri en güzel seçimlerden biridir. Üstelik gardıropların boğucu havasından açık raf sistemi ile daha ferah alanlar yaratabilirsiniz. 

Hem ekonomik hem de kolay kurulumu ile açık raf sistemleri ile küçük yatak odanızı daha canlı bir yaşam alanına dönüştürebilirsiniz.

 

 

 

Duvarlarda Raf Kullanın

Yatak odanızın içinde kitaplarınız da dursun istiyorsanız yatak başı olarak kullanacağınız raf sistemleri ile kitaplarınızı da yatak odasında kullanabilirsiniz.

Makyaj Masasını Yerine Raf Tercih Edin

Büyük bir makyaj masası küçük olan yatak odasını daha da dar bir alan haline getirecektir. Bunun için sadece geniş bir raf ile kendi boyunuza uygun bir duvara makyaj masasını monte edebilirsiniz. Rafın üzerine de sadece ayna takarak şık ve sade bir makyaj masası hazırlayabilirsiniz. 

Ayak Ucunuzu Da Değerlendirin

Yatakların uç kısımları genellikle kullanılmaz. Ancak şık bir raflı puf ile yatak ucunuzu değerlendirebilirsiniz. Üstelik bunu sadece ahşap kasalardan bile yapabilirsiniz. Hem sade hem de şık bir raflı puf ile küçük yatak odanıza daha kullanışlı bir form kazandırabilirsiniz.

Komodin Yerine Raf Tercih Edin.

Komodinler küçük yatak odalarında hareket alanınızı kısıtlayan mobilyalardan biridir. Bunun için komodin tercih etmek yerine baş ucunuza uygun boyutta raf sistemi kurarak alandan tasarruf sağlayabilirsiniz. Ancak başucu için kullanacağınız rafların uç kısımlarının sivri olmamasına da dikkat etmelisiniz. Üstelik raf komodinler ile pek çok aksesuarınızı da bu alanlara yerleştirebilirsiniz. 

Yatağın Yerleşimi Çok Önemli

Genellikle yatak odalarında en çok yapılan hatalardan biri yatağı ortalı bir şekilde yerleştirmektir. Genellikle yatağı ortalı olarak yerleştirdiğinizde alanı istediğiniz gibi kullanamayabilirsiniz. Bunun için aydınlık alan tarafa yatağı sabitleyerek kalan alanı makyaj odası ve kıyafetlerinizi yerleştirmek için kullanabilirsiniz. 

Sarkıt Lambalar Tercih Edin

Büyük lambalar yerine sarkıt lambalar tercih ederek odayı olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Bol Ayna Odayı Ferah Gösterir

Küçük alanlar için ayna kullanımı bir illüzyon gibidir. Duvarlarda kullanacağınız aynalar ile küçük yatak odasını daha büyük gösterebilirsiniz. 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir