Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir?

 

Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir? Evlerin belki de en çok eşya barındıran alanlarından birisi de mutfaklardır. Tencereler, tabaklar, bardaklar, yiyecekler ve saklama kapları ile kavanozlar dışında mobilyalar da mutfakta olmazsa olmaz eşyalardandır. Ancak her evde mutfaklar geniş olamayabiliyor. Eğer küçük bir mutfağınız varsa minik dekorasyon ipuçları ile sizler de mutfağınızı daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz.

Küçük Mutfaklar Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir?

Sizlere sunacağımız öneriler ile daha şık ve daha kullanışlı bir mutfağa sahip olabilirsiniz.

Dolap İçi Düzenleyicileri Kullanın

Küçük mutfaklardaki en büyük sıkıntılardan biri de dolaplarının yetersiz ve küçük olmasıdır. Sizler de mutfak dolaplarının içerisine tencerelerinizi, tabaklarınızı ve bardaklarınızı sığdırmakta güçlük çekiyorsanız dolap içi düzenleyicileri tercih edebilirsiniz.

Oldukça uygun fiyata alabileceğiniz plastik veya ahşap portatif raflar ile dolaplarınızı daha işlevsel bir şekilde düzenleyebilirsiniz.

Dolap içi için tercih edebileceğiniz raflar ile birlikte asılabilir düzenleyiciler de yine alternatifleriniz arasında yer alabilir. Özellikle asılabilir raflar sayesinde dolap kapaklarının iç kısmını da değerlendirebilirsiniz. Özellikle kavanozların ve baharatlıkların yerleştirilmesi için asılabilir dolap içi düzenleyiciler oldukça işinize yarayacaktır.

Mutfak Tezgahını İşlevselleştirin

 

Mutfak tezgahının üzerini baharatlıklar, sosluklar veya bıçak setleri ile doldurmak yerine bunun için daha işlevsel ürünleri tercih edebilirsiniz. Kolaylıkla tezgaha monte edebileceğiniz plastik ve ahşap raf sistemleri ile tezgah üzerinden büyük bir alan tasarrufu yapabilirsiniz. Tezgah duvarına yapıştırarak veya monte ederek kullanacağınız askılı raflar sayesinde hem daha şık bir görünüm elde edebilir hem de tezgahınızın üzerini boşaltabilirsiniz.

 

Mutfak Duvarlarını Değerlendirin

Mutfak duvarlarında dolapların dışında kalan alanlar her zaman boş durmaktadır. Buralara tercih edeceğiniz raflar ile daha fazla eşyanızı yerleştirebilirsiniz. Ayrıca duvar raflarını mutfak dekorasyonunu tamamlamak için de kullanabilirsiniz. Saksılar ve çiçekler için de en güzel seçimlerden biri olacak olan raf sistemleri ayrıca kavanoz ve bardaklarınızı sergilemek için de en şık seçimlerden biri olacaktır.

İşlevsel Masaları Kullanın

Eğer sürekli olarak açık masa kullanımı için uygun olmayan bir dar mutfağa sahip iseniz katlanır masaları tercih edebilirsiniz. Hem duvara monte edebileceğiniz hem de açılır kapanır mutfak masaları küçük mutfaklar için değerlendirebileceğiniz mükemmel bir seçenek olacaktır. Kullanışlı masalar ile birlikte tabureler ve açılır kapanır sandalyeler de yine alandan tasarruf kazandıracak olan ürünler içerisinde yer alıyor.

Renklerin Oyununu Kullanın

 

Dekorasyon hazırlanırken her zaman renklerin büyüsünden yararlanılmaktadır. Özellikle açık ve pastel tonlardaki renkler küçük alanların daha geniş ve ferah durmasını sağlamaktadır. Beyaz ve krem rengi mutfak için en uygun renkler arasında yer alıyor. Ancak zeminde kullanacağınız renkli karolar ile de biraz daha göz yanılsaması yaparak alanın daha da büyük görünmesine yardımcı olabilirsiniz.

 

Ölü Alanları Değerlendirin

Mutfakta bulunan tüm boş ve ölü alanları raf ve dolap sistemleri ile değerlendirebilirsiniz. Özellikle mutfak dolapları tavana kadar uzanmadığı için tavan ile dolap arasında boşluk kalmaktadır. Buraya uzun süre kullanmadığınız tencere veya kavanozlarınızı kaldırabilirsiniz. Bunun için küçük bir maliyet ayırarak tavana kadar dolabınıza ek bir dolap ilave ettirebilirsiniz. Boş bir duvarı açık raf sistemi ile kiler haline dönüştürmek de küçük mutfaklar için en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Kışlık ürünleriniz, kavanozlar, baharatlarınız veya kupa bardaklarınız için yaptıracağınız raf sistemi sizlere büyük bir alan tasarrufu sunacaktır.

 

Dekorasyon açısından da küçük mutfak için sunmuş olduğumuz öneriler tamamlayıcı unsurlar içerisinde yer almaktadır. Ayrıca sarkıt aydınlatmalar da küçük mutfaklar için en uygun aydınlatma sistemlerinden biridir.

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir